Partnerzy portalu

Więcej czasu na zgłoszenie do programu usuwania azbestu

Do końca kwietnia przedłużono przyjmowanie zgłoszeń w tegorocznej edycji miejskiego programu usuwania azbestu z nieruchomości w Poznaniu. W ramach programu Miasto pokryje 100 proc. kosztów demontażu lub odbioru materiałów zawierających azbest.

Jak przypomniał poznański magistrat, "wyroby azbestowe były kiedyś popularne i często używane w budownictwie. Dzisiaj wiadomo, że powodują szereg chorób zagrażających życiu i zdrowiu, dlatego tak ważne jest ich usunięcie np. z dachów czy ścian".

W związku z realizacją "Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Miasta Poznania na lata 2021-2032" finansowane są: demontaż, zapakowanie, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest lub zapakowanie odpadów zawierających azbest składowanych na nieruchomości, ich transport i unieszkodliwienie.

"Miasto zleci usunięcie azbestu wykonawcy wybranemu w przetargu i poniesie 100 proc. kosztów wykonania tej usługi. Pieniądze na ten cel pochodzą z miejskiego budżetu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu" - podano.

Magistrat poinformował, że do połowy marca złożono 75 wniosków na usunięcie 111,951 ton azbestu, w tym: 49 na demontaż pokrycia dachowego - 46,881 tony, 1 na demontaż elewacji - 0,225 tony oraz 30 na odbiór wyrobów składowanych na posesji - 64,845 tony.

W ciągu dwóch edycji programu Miasto zrealizowało 406 wniosków i usunęło ponad 532 tony azbestu, z czego: ok. 240 ton stanowiły pokrycia dachowe, 10 ton pochodziło z elewacji budynków, a ponad 280 ton było składowanych na nieruchomości.

Nabór do programu potrwa do 30 kwietnia 2023 r. Wnioski wraz z załącznikami można składać pocztą na adres: Wydział Klimatu i Środowiska UMP, ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań; przez ePUAP lub osobiście w siedzibie wydziału - po wcześniejszym telefonicznym lub mailowym umówieniu wizyty. Decyduje kolejność zgłoszeń.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!