Partnerzy portalu

Większe dotacje, proste rozliczanie. Nadchodzą zmiany w programie "Czyste powietrze"

 • ZWI
 • 27 grudnia 2021 - 12:40
Od nowego roku w rządowym programie „Czyste Powietrze” mają pojawić się zmiany. Będą większe dofinansowania dla osób o najniższych dochodach, prefinansowanie przed rozpoczęciem inwestycji i łatwiejsze rozliczenie. Nowe obowiązki będą mieć w związku z tym  samorządy.
 • Od 1 stycznia 2022 r. w programie „Czyste Powietrze” pojawią się zmiany, które mają sprawić, że będzie on bardziej dostępny dla osób o najniższych dochodach.
 • Będzie łatwiej uzyskać dotacje i prościej je rozliczyć. W realizacji nowej formuły programu mają pomóc samorządy lokalne. Będą wyłaniać „operatorów” prowadzących tzw. odbiorców wrażliwych przez cały proces inwestycyjny.
 • Przybędzie też banków oferujących w ramach „Czystego Powierza” kredyty na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków jednorodzinnych

Do tej pory osoby o najniższych dochodach, choć formalnie mogły wnioskować o wsparcie z programu, nie czyniły zbyt często, bowiem brakowało im pieniędzy na wkład własny lub wsparcia przy podejmowaniu decyzji, składaniu wniosku, oraz przeprowadzeniu i rozliczeniu przedsięwzięcia.

Od 1 stycznia 2022 r. obniżone mają więc być progi dochodowe uprawniające do uzyskania podwyższonego dofinansowania do 900 oraz 1260 zł miesięcznie dla gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych, zwiększony poziom dofinansowania do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, a maksymalną kwotę dotacji dla całego przedsięwzięcia ustanowiona ma być na 69 tys. zł.

Ma się też pojawić alternatywne do dochodu kryterium kwalifikowalności prawa do otrzymywania zasiłku stałego, okresowego i rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Dofinansowanie w takim zakresie ma zostać uruchomione od 1 stycznia 2022 r.

Czytaj też: Nowa platforma pomoże w realizacji programu „Czyste Powietrze"

Prefinansowanie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji

Osoby zakwalifikowane do III części programu mają mieć możliwość skorzystania z prefinansowania wymiany źródła ciepła i termomodernizacji - do tej pory można było, pomijając ścieżkę bankową, korzystać tylko z refundacji. Zatem otrzymają pieniądze jeszcze zanim wykonają inwestycję, a potem będą musieli ją rozliczyć.

Zmiany mają dotyczyć także procesu rozliczania. Będzie on oparty na oświadczeniu beneficjentów. 

Czytaj: Najaktywniejsze gminy w programie „Czyste Powietrze”. Kto najsprawniej likwiduje kopciuchy?

Nowe zadania dla samorządów

Dużą rolę w realizacji trzeciego etapu „Czystego Powietrza” mieć będą samorządy.

Będą one musiały pomóc w dotarciu z informacją o nowej ofercie programu do potencjalnych jego odbiorców.

Na terenie gmin zostaną ustanowienie „operatorzy”, których zadaniem będzie dotarcie do odbiorców wrażliwych i poprowadzenie ich przez cały proces inwestycyjny aż po rozliczenie.

Według zapowiedzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przybędzie też banków oferujących w ramach „Czystego Powierza” kredyty na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków jednorodzinnych. Obecnie takie kredyty, gwarantowane przez BGK, a których część spłacana jest dotacją NFOŚiGW, oferują cztery podmioty - Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska i Credit Agricole. Do nich dołączą dwa banki zrzeszające banki spółdzielcze i w lutym 2022 r. Santander Consumer Bank. 

Czytaj: Uchwały antysmogowe: terminy wymiany kotłów węglowych. Skąd dofinansowanie?

 

KOMENTARZE6

 • 166 2021-12-27 15:04:50
  ...A jak głębokie - wystarczy sprawdzić WYNAGRODZENIA SĘDZIÓW I PROKURATORÓW pracujących i tych emerytowanych. Tia .... Ci mają forsy na niejeden dom z najnowszymi ekologicznymi bajerami, kiedy ich "podsądni" nie maja z czego żyć
 • 166 2021-12-27 15:01:53
  Do Ps: Tak się składa, że ludzi o mniejszych zarobkach, dochodach nie stać na fotowoltaikę, czy kolektory słoneczne, bo nie stać ich na "wkład własny". Wobec czego mamy mechanizm, że bogaci stają się coraz bogatsi a biedni - biedniejsi! Czy tak powinno być? Nie! Przecież ci biedni, też pła...cą podatki we wszystkim co kupują, od żywności i ubrań po energię. W Polsce powiatowej i gminnej duże dochody osiągają jedynie lekarze, urzędnicy i nauczyciele, wszyscy ze wspólnego budżetu. Inni najemnicy to w większości płace minimalne, jeśli już znajdzie się jakaś praca. Drobni sklepikarze są powoli eliminowani przez sklepy wielkopowierzchniowe i prze POLSKI system podatkowy. Np. ci na tzw podatku dochodowym zryczałtowanym, nie mają kwoty wolnej od podatku, przez co płacą jako jedyni w Polsce niekonstytucyjny podatek przychodowy, bo ktoś tak ten najprostszy podatek skonstruował. Inni, jeśli są na książce przychodu i rozchodu, muszą oprócz podatku wykonać syzyfową pracę obliczenia należnego podatku na swój koszt i podania go władcy na kolanach pod groźbami karnymi. Potem władca opłaca łaskawie takich swoich poddanych jak J23, którzy "ciężko pracują" w urzędach i szkołach, szpitalach, albo wymiarze sprawiedliwości, szczególnie w sądach. Sądy powiatowe, to poezja! Wystarczy posiedzieć godzinę w oczekiwaniu na rozprawę, żeby zobaczyć wyfiokowane, bezstresowe sędziny i sędziów, oderwanych od rzeczywistości. To samo mają i inni prawicy, co widać w cyklu tvp "Kasta". Dno! ....  rozwiń
 • Ps 2021-12-27 13:49:28
  Do Liwia: Te środki z drożyzny (za energię z węgla) i inflacji trafiają szerokimi strumieniami do budżetu naszego państwa, czego nie usłyszysz w TVP. Pochodzą od wszystkich Polaków a są dystrybuowane już niektórym, a dołożyć muszą jeszcze samorządy, oczywiście ze środków wszystkich mieszkańców, by d...odatkowo wesprzeć tych obdarowanych. Cel jest oczywiście słuszny, ale trzeba pamiętać, że składają się na to wszyscy inni, a nie jakaś łaskawa władza. Czyli w tym przypadku UE Tobie właśnie pomaga, o czym nawet nie wiesz.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!