Partnerzy portalu

Wyremontują zimowisko nietoperzy w Bohotnicy

  • PAP
  • 12 maja 2013 - 10:16
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie chce zabezpieczy przed zawaleniem kamieniołomy w Bohotnicy (Lubelskie), gdzie zimują nietoperze. Kamieniołomy ulegają erozji, a zimą hibernuje w nich nawet do kilkuset nietoperzy.

"To tzw. zimowa sypialnia, miejsce, gdzie nietoperze ukrywają się na zimę i hibernują. Głębiej położone komory kamieniołomu mają specyficzny mikroklimat, gdzie jest zachowana względnie stała temperatura i wilgotność, a te warunki sprzyjają przetrwaniu nietoperzy przez okres zimy" - powiedział rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie Paweł Duklewski.

Nieczynne kamieniołomy komorowe w Bohotnicy, niedaleko Kazimierza Dolnego, to jedno ze znaczniejszych zimowisk nietoperzy na Lubelszczyźnie. Prowadzone dotychczas obserwacje tych zwierząt wskazują, że każdej zimy przebywa tam od kilkudziesięciu do 500 osobników, przedstawicieli niemal wszystkich gatunków nietoperzy, jakie występują w Polsce. Zwierzęta te w Polsce są pod ochroną.

Kamieniołomy zbudowane są ze skał kredowych, które dość szybko ulegają erozji. Przesiąkanie wody do komór, powoduje osłabianie struktury ich sklepienia i jak tłumaczy Duklewski istnieje ryzyko, że bez odpowiedniego zabezpieczenia sklepienie może się zawalić.

"Musimy tu znaleźć złoty środek pomiędzy naturalnymi procesami natury, w które teoretycznie człowiek nie powinien się mieszać, a ochroną tych gatunków, które są zagrożone" - zaznaczył Duklewski.

Prace zabezpieczające kamieniołomy połączone będą z przeprowadzeniem badań i pomiarów mikroklimatu zimowiska nietoperzy. Ponadto wzmocnione i ulepszone mają być istniejące tam zabezpieczenia przed wejściem ludzi do tych miejsc.

Kamieniołomy w Bohotnicy są atrakcyjnym miejscem zwiedzania dla turystów. Miejsce zimowania nietoperzy jest oznakowane i odgrodzone, ale mimo obowiązujących zakazów wstępu, zdarza się że ludzie pokonują ogrodzenia, wchodzą tam i płoszą nietoperze. "Wchodzenie tam jest przede wszystkim niebezpieczne, bo te miejsca grożą zawaleniem" - podkreślił Duklewski.

Zimowisko nietoperzy powinno być odgrodzone także ze względu ochronę występującego tam mikroklimatu. "Gdyby te warunki się zmieniły, to nietoperze by się stamtąd wyprowadziły" - dodał Duklewski.

Prace naprawcze kamieniołomu w Bohotnicy są częścią większego projektu dotyczącego różnych działań ochronnych na obszarach Natura 2000 i rezerwatach przyrody w województwie lubelskim. Obejmuje on także m.in. zamontowanie w różnych miejscach ok. 200 budek lęgowych dla nietoperzy oraz działania mające na celu ochronę populacji susła perełkowanego, występującego głównie na Zamojszczyźnie.

Łączny koszt wszystkich działań ochronnych przewidzianych w projekcie to prawie 1,5 mln zł. 85 proc. tej kwoty pokryje dotacja, którą Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie otrzymała z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!