Partnerzy portalu

Z Kanału Gliwickiego wyłowiono już 3 tony śniętych ryb

Zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego na odcinku od zachodniej granicy woj. śląskiego do śluzy Rudziniec wprowadził we wtorek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w związku z kolejnym, obserwowanym tam od soboty pomorem ryb. Podobny zakaz wydał wojewoda opolski.
  • Od soboty na tym odcinku (III sekcja) Kanału Gliwickiego wyłowiono już ok. 3 tony śniętych ryb.
  • Ryby zostaną zutylizowane przez Wody Polskie w Gliwicach
  • Rozporządzenie o zakazie korzystanie z wód kanały obowiązuje do 12 września włącznie.

Zakaz dotyczy w szczególności: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych - w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami III sekcji Kanału Gliwickiego.

Zakaz nie dotyczy działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód i prac konserwacyjnych.

Czytaj też: Można już korzystać z wód Odry w zachodniopomorskim

Występowania martwych ryb nie odnotowano natomiast na innych odcinkach tej drogi wodnej, na których kontynuowany jest również stały monitoring przez wszystkie służby wojewody, w szczególności Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, policję oraz straż pożarną i rybacką.

"Istotna jest tutaj także współpraca z wojewodą opolskim, z którym jestem w stałym kontakcie i spotykamy się podczas wspólnych systematycznych wideokonferencyjnych sztabów kryzysowych. Skoordynowanie działań jest tutaj niezbędne, gdyż Kanał Gliwicki łączy nasze województwa" - podkreślił wojewoda Jarosław Wieczorek, który jest także w kontakcie z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą oraz starostą powiatu gliwickiego.

Wody Polskie w Gliwicach podały we wtorek, że w dalszym ciągu prowadzą działania w III sekcji Kanału Gliwickiego oraz na śluzach Sławięcice i Rudziniec, w związku z występowaniem na tym obszarze od 3 września śniętych ryb.

Czytaj też: Raport z działań dt. śnięcia ryb: niezbędny stały monitoring badań jakości wody 

"Są one na bieżąco odławiane przez pracujące w terenie służby Wód Polskich w Gliwicach, Straży Pożarnej i Straży Rybackiej. Ilość śniętych ryb, jaka do tej pory została podjęta z wód tego odcinka Kanału, szacowana jest łącznie na ok. 3 tony" - poinformowały we wtorkowym komunikacie Wody Polskie. Jak dodały, ich odławianie będzie kontynuowane w zależności od sytuacji.

Śnięte ryby - jak podano - zostaną zutylizowane przez Wody Polskie w Gliwicach, które kontynuują także stały, wzmożony monitoring tej drogi wodnej, jak i leżących w jej administracji Odry, ODW i wpływających do nich cieków. Gospodarstwo uczestniczy również w pracach wojewódzkich sztabów kryzysowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!