Partner portalu

Zgorzelec stawia na OZE. W mieście powstanie wypożyczalnia aut elektrycznych

Zgorzelec stawia na odnawialne źródła energii. Na terenie całego powiatu działa Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej. Główny cel to wsparcie elektromobilności. W mieście powstanie wypożyczalnia aut elektrycznych. 


Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej działa na terenie całego powiatu zgorzeleckiego. Tworzą go - poza Zgorzelcem, firmy z różnych sektorów oraz dwie uczelnie wyższe - Politechnika Śląska oraz Politechnika Wrocławska.

"Zrzesza łącznie kilkadziesiąt podmiotów, to oprócz samorządów, firmy zajmujące się pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł, przedsiębiorstwo energetyki cieplnej, ale również start-upy zajmujące się opracowywaniem rozwiązań podnoszących efektywność energetyczną" - powiedziała Agnieszka Spirydowicz, rzecznik klastra. 

Spirydowicz podkreśliła, że jednym z zadań klastra jest rozwój elektromobilności. Jedna z firm należących do klastra zakupiła pięć aut o napędzie elektrycznym. Na ich bazie ma powstać w Zgorzelcu wypożyczalnia takich samochodów.

Czytaj więcej: Ruda Śląska: 51 domów jednorodzinnych będzie zasilanych energią odnawialną

W ramach klastra ma powstać również na terenie powiatu zgorzeleckiego instytucja, która będzie skupiać start-upy zajmujące się innowacjami energetycznymi. "Chcemy by były tu tworzone innowacyjne rozwiązania, jeśli chodzi o zbilansowane zarządzanie energią" - powiedziała Spirydowicz.

Kolejne projekty to budowa instalacji służących do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Na terenie powiatu zgorzeleckiego planowana jest m.in. budowa 21 instalacji fotowoltaicznych - każda z nich o mocy 1 MW.

Zasady funkcjonowania klastrów reguluje znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest restrukturyzacja i modernizacja polskiej energetyki, połączona z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej. Zgodnie z brzmieniem ustawy, obszar działania tego rodzaju klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu lub pięciu gmin, a jego koordynatorem powinien być jeden z członków - w tym przypadku to gmina Strzelin.

Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

Na terenie Dolnego Śląska działa łącznie już pięć tego typu przedsięwzięć. To klastry Wzgórz Strzelińskich, Ziemi Łużyckiej, Wzgórz Trzebnickich oraz Izerski. Te cztery klastry, w odróżnieniu od Zgorzeleckiego, zrzeszają przede wszystkim gminy. 

KOMENTARZE1

  • Michal K 2017-07-28 01:44:21
    Zdecydowanie rozwiązania dobre. Takie wypożyczalnie działają na świecie. W Warszawie może nie elektryczne, ale Panek uruchomił hybrydową wypożyczalnię Car sharing i działa to jak na razie znakomicie.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!