Partnerzy portalu

13 lat czekali na podwyżkę - dostaną ją wraz z nowymi obowiązkami

  • PAP/rs
  • 1 czerwca 2023 - 06:05 | Aktualizacja: 1 czerwca 2023 - 06:33
Drugi kwartał 2023 r. to planowany termin przyjęcia projektu nowelizacji rozporządzenia podwyższającego wynagrodzenia konsultantów krajowych i wojewódzkich przez rząd. Wysokości wynagrodzenia konsultantów nie aktualizowano od 13 lat.
  • Wynagrodzenie roczne dla konsultanta krajowego w dziedzinie priorytetowej medycyny ustalono w oparciu o 3,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw tj. 23 000 zł.
  • Konsultanci krajowi w pozostałych dziedzinach specjalności lekarskich i lekarsko dentystycznych będą otrzymywać wynagrodzenie roczne ustalone w oparciu o 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia tj. w wysokości 20 000 zł.
  • Konsultanci krajowi w dziedzinach farmacji, w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia będą otrzymywać wynagrodzenie roczne ustalone w oparciu o 2,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli 17 000 zł.

Wynagrodzenie konsultantów bez aktualizacji przez 13 lat

Konsultanci w ochronie zdrowia dzielą się na konsultantów krajowych i wojewódzkich. Ich działalność jest finansowana z budżetu państwa. Jedna kadencja trwa 5 lat.

Jak napisano w uzasadnieniu projektu wysokość wynagrodzenia konsultantów na przestrzeni 13 lat obowiązywania rozporządzenia nie była aktualizowana, a "wartość wynagrodzenia, które otrzymują konsultanci w stosunku do zakresu obowiązków uległa znacznemu obniżeniu".

Na konsultantów krajowych nałożono natomiast dodatkowe obowiązki. Związane są one z prowadzonym nadzorem nad stroną merytoryczną doskonalenia zawodowego i szkolenia specjalizacyjnego lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów oraz osób wykonujących inne zawody medyczne mające zastosowanie w ochronie zdrowia, w szczególności w związku ze zwiększoną liczbą osób biorących udział w tych formach kształcenia. Natomiast konsultanci wojewódzcy dodatkowo weryfikują, na wniosek wojewody, odbycie szkolenia specjalizacyjnego.

Aktualne rozporządzenie wyodrębnia dwie stawki wynagrodzenia, co nie odpowiada zróżnicowaniu obowiązków realizowanych przez konsultantów w poszczególnych dziedzinach - uważają projektodawcy.

"Projekt nowelizacji rozporządzenia zostanie w najbliższym czasie skierowany do uzgodnień i konsultacji społecznych. Zakończenie etapu konsultacji zależy m.in. od liczby zgłoszonych uwag. (...) Wówczas będzie można określić datę przedłożenia projektu na Radzie Ministrów" - poinformował  resort zdrowia.

Trzy progi wynagrodzeń dla konsultantów w ochronie zdrowia

W nowelizacji rozporządzenia zaproponowano wprowadzenie trzech progów wynagrodzeń. Pierwszy - z najwyższym wynagrodzeniem - przysługiwał będzie konsultantom krajowym w priorytetowych dziedzinach medycyny.

Drugi próg przeznaczono dla konsultantów krajowych w pozostałych dziedzinach specjalizacji lekarskich i lekarsko dentystycznych.

Trzeci - dla konsulatów krajowych w dziedzinach farmacji, w innych dziedzinach mających zastosowanie ochronie zdrowia oraz w dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa, których wysokość została ustalona z wykorzystaniem wielokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale 2022 roku.

Zgodnie z tą propozycją, wynagrodzenie roczne dla konsultanta krajowego w dziedzinie priorytetowej medycyny ustalono w oparciu o 3,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zaokrąglone do pełnych tys. zł w dół, tj. w wysokości nie wyższej niż 23 000 zł.

Konsultanci krajowi w pozostałych dziedzinach specjalności lekarskich i lekarsko dentystycznych, w rozumieniu przepisów o specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów będą otrzymywać wynagrodzenie roczne ustalone w oparciu o 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zaokrąglone do pełnych tys. zł w dół tj. w wysokości nie wyższej niż 20 000 zł.

Konsultanci krajowi w dziedzinach farmacji, w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia oraz w dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa będą otrzymywać wynagrodzenie roczne ustalone w oparciu o 2,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zaokrąglone do pełnych tys. zł w górę tj. w wysokości nie wyższej niż 17 000 zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!