Partnerzy portalu

15 proc. mieszkańców cierpi boreliozę

U ok. 15 proc. przebadanych mieszkańców województwa lubelskiego stwierdzono boreliozę – poinformowali realizatorzy programu profilaktycznego "Stop boreliozie!". Łącznie w bezpłatnych badaniach wzięło udział prawie 9 tys. osób.

O wynikach projektu poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej. Dyrektor szpitala w Łęcznej Krzysztof Bojarski wyjaśnił, że program profilaktyczny składał się z dwóch części: edukacyjnej i badań w kierunku boreliozy. Akcja skierowana była do wszystkich mieszkańców woj. lubelskiego, a szczególnie do grup ryzyka, czyli rolników, leśników, myśliwych.

Jak przekazano łącznie przetestowano blisko 9 tys. osób, z czego u 1,3 tys. stwierdzono zakażenie boreliozą, co stanowi 15,5 proc. wszystkich badanych. "Wokół boreliozy narosło wiele mitów i trochę niezdrowych emocji. Natomiast ten projekt pokazał, że można w sposób nowoczesny, adekwatny robić to, co jest właściwe, czyli identyfikować te osoby, które mogą być zakażone, mogły mieć kontakt z kleszczem i w ten sposób zdiagnozować chorobę wcześniej" - zaznaczył prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Zwrócił uwagę, że borelioza przez wiele lat może rozwijać się w sposób podstępny, bez jakichkolwiek objawów. "Natomiast odległe konsekwencje mogą być naprawdę opłakane w skutkach i mogą zagrażać naszym pacjentom (…). Dlatego wszelkie tego typu inicjatywy są naprawdę cenne" - podkreślił specjalista chorób zakaźnych.

Projekt "Stop boreliozie!" trwał od 1 marca 2020 roku do 31 grudnia 2022 roku. Jego wartość wyniosła 2,3 mln zł, z czego dofinansowanie unijne i z budżetu państwa stanowiło 2,1 mln zł. "Cieszymy się, że te pieniądze zostały wydane bardzo sensownie, bardzo racjonalnie. Z tych badań wynika, że w naszym województwie istnieje duże zagrożenie, jeżeli chodzi o zakażenia boreliozą (…) To jest wielkie wyzwanie przed nami. Gwarantuję, że wszystkie dobre propozycje, pomysły tego typu projektów będą wspierane przez urząd marszałkowski" - zapewnił wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!