2,3 tys. zaszczepionych i 10 tys. zarejestrowanych na szczepienie przeciw HPV

Od czwartku 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (human papillomavirus, HPV) dzieci w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia są dobrowolne.

Czytaj więcej
W Łódzkiem odbyły się pierwsze szczepienia przeciw HPV"Rośnie skala szczepień 12 i 13-latków przeciw HPV. Mamy już 2,3 tys. zaszczepionych i jeszcze 10 tys. zarejestrowanych. Na infolinii konsultanci odebrali 14 tys. połączeń, a lekarze wystawili 55 tys. terminów szczepień. Szczepionek dla nikogo nie zabraknie. Szczepmy nasze dzieci!" - napisał we wtorek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.
Wirus HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.
Na poświęconej szczepieniom stronie szczepienia.pzh.gov.pl eksperci podnoszą, że wyróżnia się ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych, tzw. kłykciny i brodawczaki, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz za inne choroby nowotworowe. Zakażenia HPV mogą prowadzić m.in. do raka odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej, okolic głowy i szyi.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.