Partnerzy portalu

20 mln zł dofinansowania na rozwój diagnostyki w gorzowskim szpitalu

  • PAP/PW
  • 27 marca 2023 - 13:32 | Aktualizacja: 27 marca 2023 - 14:10
Resort zdrowia podpisał umowę z Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. na dofinansowanie projektu dot. nowoczesnego centrum usług diagnostycznych w zakresie mikrobiologii i patomorfologii.

"Jest to dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Cała wartość inwestycji to przeszło 33 mln zł, dofinansowanie 20 mln zł. Jest to inwestycja, która z jednej strony jest ważna i istotna przede wszystkim z perspektywy poczucia bezpieczeństwa pacjentów, ale również inwestycja, która w naszej ocenie w dużym stopniu poprawi warunki pracy w szpitalu" - powiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

To inwestycja ważna z perspektywy poczucia bezpieczeństwa pacjentów, ale również inwestycja, która w naszej ocenie w dużym stopniu poprawi warunki pracy w szpitalu - powiedział wiceminister zdrowia Piotr Bomber (Fot. Ministerstwo Zdrowia Facebook)
To inwestycja ważna z perspektywy poczucia bezpieczeństwa pacjentów, ale również inwestycja, która w naszej ocenie w dużym stopniu poprawi warunki pracy w szpitalu - powiedział wiceminister zdrowia Piotr Bomber (Fot. Ministerstwo Zdrowia Facebook)

Współpraca z z Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Zielonogórskiego

Prezes gorzowskiego szpitala Jerzy Ostrouch zaznaczył, że to ważny projekt dla funkcjonowania szpitala realizowany dzięki stałej współpracy lecznicy z Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dodał, że przedsięwzięcie wpisuje się w długoletnią strategię rozwoju szpitala, która przewiduje jego modernizację w okresie 6-8 lat kosztem około 800 mln zł.

"Chcemy poprzez modernizację laboratorium lepiej dostosować szpital do standardów mikrobiologicznych, chcemy również zmodernizować gruntownie cały zespół patomorfologii i - uwaga - chcielibyśmy przy okazji wypracować pracownie genetyczną i molekularną. Są to niezbędne elementy do funkcjonowania istniejącego już w naszym województwie, w naszym mieście centrum onkologii" - powiedział Ostrouch.

Realizacja do końca roku. Co dokładnie będzie wykonane?

Projekt, który uzyskał dofinasowanie, musi zostać wykonany do końca tego roku. Zakłada on modernizację dwóch istniejących obiektów i wyposażenie ich w niezbędny sprzęt diagnostyczny; mające powstać pracownie - molekularna i genetyczna - będą pierwszymi tego typu w woj. lubuskim. Jednocześnie, w ramach zdania, zostanie zmodernizowany zakład patomorfologii, który od chwili powstania w 1986 r. nie był modernizowany.

Obecna na poniedziałkowej konferencji prasowej europoseł Elżbieta Rafalska powiedziała, że poprzez to dofinansowanie został zrobiony pierwszy krok związany z realizacją strategii rozwoju gorzowskiego szpitala. Znaczyła, że ważne jest to, że została ona zauważona i doceniona przez ministerstwo, czego wyrazem jest udzielone wsparcie.

"Otóż to pomoże trafniej i wcześniej dobrze diagnozować pacjenta, a to jest niezwykle ważne w przypadku chorób nowotworowych" - zaznaczyła Rafalska.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!