Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Będzie tylko 6 godzin, by wziąć tabletkę z jodkiem potasu. Gdzie można ją dostać?

 • AW
 • 5 października 2022 - 14:02
Tabletki z jodkiem potasu dotarły do poszczególnych samorządów lokalnych. Teraz tabletki muszą być przechowywane w urzędach miast i gmin. W razie potrzeby będą dystrybuowane wśród mieszkańców. Na jakich zasadach?

Tabletki z jodkiem potasu trafiły w ubiegłym tygodniu do regionów z rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. 

- Zapas został już przekazany do magazynów powiatowych, a obecnie jesteśmy na etapie przekazywania go do magazynów gminnych - powiedział w poniedziałek wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Jak dodał, jest już także określona większość punktów wydawania tabletek jodku potasu wskazanych przez samorządy. Podobnie jest w innych regionach.

Zapasy jodku potasu dotarły już do wszystkich dolnośląskich gmin - poinformował również w poniedziałek 3 października wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Dodał, że każda z gmin będzie w razie konieczności dokonywać dystrybucji tego związku wśród ludności.

Tabletki z jodkiem potasu będą dzielić gminy. "Dla wszystkich wystarczy"

Dystrybucją i kolportażem tabletek jodku potasu wśród mieszkańców, w razie takiej potrzeby, będą zimować się specjalnie do tego wyznaczone zespoły.

- Ponad 71 tysięcy tabletek jodku potasu trafiło do Świdnicy. Będą one dystrybuowane wśród mieszkańców w razie skażenia radioaktywnego. Powołano Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego do celów dystrybucji tabletek, który nadzorował będzie ich kolportaż, zgodnie z wcześniej przyjętymi procedurami. W obecnej chwili zagrożenie nie występuje i są to tylko działania prewencyjne - informuje UM w Świdnicy.

Zgodnie z wytycznymi wojewody tabletki muszą być przechowywane w urzędach miast i gmin. W przypadku zagrożenia z magazynu zarządzania kryzysowego będą one przewożone do wyznaczonych miejsc i wydawane mieszkańcom w wyznaczonych punktach. Zwykle to budynki szkół, bibliotek, ośrodków kultury, będą też punkty mobilne.

- Na terenie Świętochłowic opracowany został plan powiadamiania oraz dystrybucji jodku potasu na wypadek skażenia. Zostało wyznaczonych 14 stacjonarnych i 1 mobilny „punkt dystrybucji”, w których mieszkańcy otrzymają w ciągu ok. 6 godzin od zdarzenia potrzebną liczbę tabletek, nawet gdyby czarny scenariusz wydarzył się w nocy. Obecnie nie są one dostępne w tych punktach. Miasto posiada ponadwymiarową liczbę tabletek, więc na pewno na czas i dla każdego wystarczy - poinformował Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Kiedy i jak przyjmować tabletki z jodkiem potasu

MSWiA przygotowało broszurę informacyjną na temat dystrybucji tabletek i samego preparatu. Jednocześnie ministerstwo informuje, że w obecnej chwili zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki.

- Przekazanie tabletek z jodkiem potasu do samorządów terytorialnych ma charakter prewencyjny. Zagrożenie skażeniem radiacyjnym jest bardzo mało prawdopodobne – wyjaśnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

- Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów - przypomina też świdnicki magistrat.

Czytaj też: Ostrzegają przed jodkiem potasu i płynem Lugola. Na wszelki wypadek zagrażają zdrowiu

Jak czytamy w informacji MSWIA, dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku.

KOMENTARZE320

 • DM 2022-10-22 08:40:50
  Czernobyl był...nie wziąłem, teraz też nie wezmę 😀
 • Tfffuuuu 2022-10-17 21:17:36
  Foliarze to twoja stara,bo wydała takie GuwnoLudzkie na świat,a mogła drutem za wczasu wyskrobać
 • Foliarzedebile 2022-10-17 11:55:05
  Jak zwykle pojawiło się tutaj sporo "oświeconych" Spiskowymi bredniami z YT a i jeszcze jedno, najlepiej w razie wybuchu nie bierzcie tych tabletek idi*ioci. Szybciej pójdziecie na tamten świat i bardzo dobrze.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!