Coraz więcej szpitali powiatowych ląduje pod kreską

Kwoty przeznaczane dla szpitali w ramach umów z NFZ nie biorą pod uwagę wzrostu różnego typu kosztów (Fot. Adobestock)
Szybko przybywa szpitali powiatowych, które nie są w stanie się bilansować. - To skutek źle wdrożonej ustawy podwyżkowej w ochronie zdrowia - mówi Rudolf Borusiewicz ze Związku Powiatów Polskich.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- - Kwoty przeznaczane dla szpitali w ramach umów z NFZ nie biorą pod uwagę wysokiej inflacji i wzrostu wynagrodzeń lekarzy pracujących na kontraktach - mówi Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.
- - Presja płacowa w szpitalach deformuje budżety powiatów. Obecnie w wielu lecznicach powiatowych wynagrodzenia stanowią aż 85 proc. kosztów - stwierdza Rudolf Borusiewicz, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich.
- Podkreśla, że wskutek wdrożenia ustawowych podwyżek płac w placówkach medycznych, bez zapewnienia odpowiednich pieniędzy na ten cel, coraz więcej szpitali powiatowych nie jest w stanie się bilansować.
- O kondycji systemu szpitalnictwa będziemy rozmawiać więcej podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia), w trakcie sesji "Finansowanie systemu ochrony zdrowia", która odbędzie się 24 kwietnia o 14:30.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE1