Partnerzy portalu

Cztery województwa na fali wznoszącej w liczbie zakażeń

  • PAP
  • 13 grudnia 2021 - 11:43 | Aktualizacja: 13 grudnia 2021 - 12:47
Jedynie cztery województwa w tej chwili pozostają na fali wznoszącej zachorowań na COVID-19, ale ta dynamika wzrostów zdecydowanie opada - powiedział w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
  • Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz mówił w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej w resorcie o sytuacji epidemicznej.
  • - Każdy dzień to jest spadek liczby zakażeń (koronawirusem - PAP) . One się wahają w granicach 10 proc., dzisiaj to jest w granicach 14 proc. spadku, porównując poniedziałek do poniedziałku. Porównując całe tygodnie, jesteśmy na poziomie 5 procentowego spadku - poinformował Andrusiewicz.
  • - Widzimy, że jedynie cztery województwa w tej chwili pozostają na fali wznoszącej, ale ta dynamika wzrostów zdecydowanie opada. Mówię tu o woj. lubuskim, które dzisiaj ma największą dynamikę, ale największa dynamika to jest dynamika 7-procentowa. Jeszcze niedawno mierzyliśmy się z dynamiką 50-60 procentową - dodał.

Wskazał, że oprócz Lubuskiego wzrosty są odnotowywane w woj. opolskim - 2 proc., w woj. dolnośląskim i woj. wielkopolskim - jednoprocentowe.

- Pozostałe województwa odnotowują tydzień do tygodnia spadki - zapewnił. Zauważył, że sytuacja ta przekłada się na obłożenie szpitali.

Wojciech Andrusiewicz powiedział, że w części województw - poza woj. lubelskim i podlaskim - "zdaje się przechodzić przez ten szczyt hospitalizacji".

- Ponieważ mamy w tej chwili sześć województw w kraju oprócz Podlaskiego, oprócz Lubelskiego - to jest woj. podkarpackie, woj. mazowieckie, woj. małopolskie, woj. zachodniopomorskie, które w ostatnim tygodniu miały ujemny bilans łóżkowy tzn. te łóżka covidowe się zwolniły bilansując tydzień do tygodnia - przekazał Andrusiewicz. W jego ocenie wzrosty w części województw zdają się zmierzać ku końcowi.

Rzecznik resortu zdrowia podkreślił, że należy przygotowywać się do nadejścia piątej fali koronawirusa związanej z wariantem omikron.

- To, co na pewno w pewien sposób może cieszyć to, że pierwszy raz w ostatnich tygodniach wskaźnik R spadł do poziomu poniżej jedności. To bardzo cenna informacja, ten wskaźnik dzisiaj wynosi 99 setnych - podał. Wyjaśnił, że jeśli współczynnik reprodukcji R przekracza wartość 1. oznacza, że jedna zakażona osoba zakaża co najmniej jedną inną osobę.

Badania potwierdziły 11 379 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 29 osób z COVID-19 - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano w szpitalach 31 319 łóżek i 2845 respiratorów. Hospitalizowanych jest 24 051 chorych, w tym 2152 podłączonych do respiratorów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!