Partnerzy portalu

Czy szpitale czeka lawina roszczeń?

Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich ocenia, że w 2012 r. kwota zobowiązań wymagalnych szpitali powiatowych może wzrosnąć z 600 mln zł do ponad 1 mld zł. Jego zdaniem najbardziej pogorszy się sytuacja szpitalnych spółek. A taka sytuacja kupowaniu drogich ubezpieczeń nie sprzyja.

Z perspektywy szpitali dyskusja na temat ubezpieczenia od zdarzeń medycznych sprowadza się obecnie do pytania: co zrobić, aby uniknąć tak olbrzymich kosztów?

Konieczność wykupienia polis spada dodatkowo na lecznice w fatalnym okresie - początek roku oznacza serię podwyżek, w tym najniższej płacy, opłat za media i transport, itd. Dlatego nawet mocne finansowo placówki patrzą w przyszłość z coraz większą obawą.

Co gorsza nie wiadomo, jak często pacjenci będą korzystać z nowych możliwości wynikających z ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Do wojewódzkich komisji orzekających o zdarzeniach medycznych trafiają na razie wnioski dotyczące zdarzeń z wcześniejszych lat (przypomnijmy, że organy te rozpatrują tylko sprawy dotyczące zdarzeń mających miejsce po 1 stycznia 2012 r.) ale z upływem czasu sytuacja się zmieni. Czy szpitale czeka lawina roszczeń? A może nic takiego nie nastąpi?

Cały artykuł czytaj tu

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE3

  • Horror - szpitale 2012-02-15 20:09:30
    Rownie dobrze mozna odciac prad i wode, bo to tez wydatki. O ile brak pradu zmniejszy tylko liczbe pacjentow (co jest dla szpitali pozytywne), to brak ubezpieczenia jeszcze zwiekszy roszczenia. Szpital bez ubezpieczenia, jak kazda inna firma, nie powinien byc dopuszczony do leczenia ludzi.
  • Bambus 2012-02-15 12:15:12
    można to wyczuć z daleka...
  • LICZI 2012-02-15 12:08:42
    Widze,że nastrój mają taki sobie! Lawina śnieżna i roszczeń ? Trzeba znależć jakiś dobry sposób na TE problemy!!!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!