Partnerzy portalu

Długi szpitali spowolnią przekształcenia

Jak wynika z najnowszych danych resortu zdrowia, od grudnia do marca zobowiązania wymagalne szpitali, czyli te, którym minął termin płatności, wzrosły o 106,4 mln zł. Łącznie wynoszą 2,36 mld zł.
Podstawową przyczyną wzrostu długów szpitali jest niższa wartość kontraktów z NFZ. W latach 2008-2010 środki NFZ na leczenie szpitalne systematycznie rosły o 4 – 5 proc. rocznie, a w tym roku spadły o około 10 proc. – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Szpitale chcą 100 mln zł od NFZ

Do tego dochodzi większa konkurencja między prywatnymi i publicznymi szpitalami o pieniądze, jakimi dysponuje NFZ. Na przykład w woj. podlaskim funkcjonuje 10 prywatnych szpitali, które mają podpisane z nim kontrakty na 26 mln zł. To prawie 5 proc. wartości wszystkich zawartych tam umów.

Czytaj też: Szpitale ciągle poszukują pieniędzy

Zdaniem szefów publicznych szpitali to nieuczciwa konkurencja. Żeby pokazać, do czego może doprowadzić, podają przykład problemów, z jakimi borykają się oddziały kardiologiczne publicznych szpitali w woj.e pomorskim. Tam część z nich nie podpisała umowy z NFZ, bo ten wybrał prywatne placówki. W efekcie trafiło do nich 15 mln zł.

Część ekspertów tłumaczy, że wzrost zobowiązań szpitali może przełożyć się na decyzje samorządów o ich przekształcaniu w spółki. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, która wejdzie w życie 1 lipca, samorządy albo spłacą długi swoich placówek, albo w ciągu 12 miesięcy zmienią ich formę prawną.

W efekcie wiele samorządów będzie wstrzymywało ten proces ze względu na brak możliwości wzięcia na siebie ciężaru olbrzymiego zadłużenia – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!