Partnerzy portalu

Do tych szpitali w Gdańsku trafiło 48 mln zł. To dotacja na sprzęt i remonty

  • PAP/WOK
  • 9 czerwca 2023 - 18:54 | Aktualizacja: 9 czerwca 2023 - 18:59
Cztery szpitale w Gdańsku otrzymały łącznie 48 mln zł dotacji w ramach funduszy europejskich między innymi na zakup sprzętu, wyposażenia oraz przeprowadzenie robót budowlanych.
  • Szpitale w Trójmieście, które były najbardziej zaangażowane w przeciwdziałanie pandemii otrzymały dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
  • Łącznie cztery gdańskie placówki zostały  zasilone kwotą 48 mln zł.
  • Czeki przedstawicielom tych szpitali wręczyli w piątek (9 czerwca) wiceministrowie: zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej.

Pieniądze na odbudowę i wzmacnianie systemu ochrony zdrowia w Polsce

7 Szpital Marynarki Wojennej, Szpital MSWiA, Copernicus Podmiot Leczniczy oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne - te cztery lecznice w Gdańsku otrzymały w sumie 48 mln zł dotacji na zakup sprzętu, wyposażenia i roboty budowlane.

Czeki przedstawicielom tych szpitali wręczyli w piątek (9 czerwca) wiceministrowie: zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej.

- To są pieniądze wyasygnowane na odbudowę i wzmacnianie systemu ochrony zdrowia w Polsce - wyjaśniał wiceminister zdrowia Marcin Martyniak. Poza nim czeki przedstawicielom czterech placówek medycznych wręczyli w piątek: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Pobożny oraz wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

Na realizację tych zadań zostaną przeznaczone pieniądze z dotacji

• 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku otrzymał ponad 8,3 mln zł na m.in. zakup sprzętu, aparatury medycznej oraz wyposażenia kilku oddziałów i bloku operacyjnego.

• Szpital MSWiA w Gdańsku otrzymał ponad 19,6 mln zł na roboty budowlane, w tym przebudowę kilku oddziałów oraz zakup sprzętu i aparatury medycznej dla m.in. oddziału chirurgii i kardiologii.

• Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku zostało wsparte dofinansowaniem w wysokości 10,5 mln zł na wyposażenie pomorskiego programu przeszczepiania płuc w sprzęt monitorujący, diagnostyczny i terapeutyczny.

• Ponad 9 mln zł otrzymała spółka Copernicus Podmiot Leczniczy w Gdańsku na zakup sprzętu medycznego do sali operacyjnej oddziału urologii oraz zakładu diagnostyki obrazowej.

Doceniono placówki, które w pandemii były szczególnie zaangażowane w pomoc pacjentom

- W ramach tych środków pacjenci będą mieli podwyższony standard jakościowy udzielanych świadczeń - oznajmił wiceminister Martyniak. Dodał, że zmniejszy to kolejki i czas oczekiwania - zaznaczył.

Wiceminister Błażej Pobożny podkreślił, że "dziś spłacamy dług pocovidowy". - Dobrze, że zostały docenione te placówki, które w okresie pandemii były szczególnie zaangażowane w pomoc pacjentom - mówił.

Wiceminister Michał Wiśniewski podkreślał, że 7 Szpital Marynarki Wojennej jest znaczącym wzmocnieniem polskich sił zbrojnych, ale to również szpital, który służy mieszkańcom Trójmiasta i Pomorza. - To 25 tys. pacjentów przyjętych w tym szpitalu na 12 oddziałach w 30 przychodniach w ubiegłym roku - podsumował.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała zwrócił uwagę, że pandemia, która przyniosła wiele zła, zaowocowała również zacieśnieniem relacji i współpracy pomiędzy instytucjami i palcówkami medycznym.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!