Dwa Centra Zdrowia Psychicznego ruszyły w podlaskim

Łącznie w regionie, od marca, tych centrów jest siedem, ale miejsc, gdzie w ich ramach mogą się zgłaszać pacjenci, tzw. punktów zgłoszeniowo-koordynacyjnych, jest dziewięć - wyjaśniła rzeczniczka podlaskiego NFZ Beata Leszczyńska.
Do CZP pacjent można udać się z każdym problemem psychicznym
"Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) to miejsce, gdzie pacjent otrzyma pomoc bez skierowania, bez wcześniejszego zapisywania się na wizytę (...) Do CZP pacjent można udać się z każdym problemem psychicznym, który go trapi. Niezależnie, czy będą to problemy osobiste związane z utratą bliskiej osoby, myśli samobójcze, trudności z pogodzeniem się z chorobą np. nowotworową, czy kłopoty z bezsennością" - wyjaśnia NFZ.
Pomoc w ramach centrów jest bezpłatna. Może to być wizyta w poradni, ale też np. pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym opieki psychiatrycznej, pomoc od zespołu opieki środowiskowej w miejscu zamieszkania pacjenta.
"Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego" - dodaje NFZ.
Po pomoc mogą się zgłaszać nie tylko pacjenci, ale także członkowie ich rodzin
Chodzi o pomoc zarówno dla pacjentów, którzy są chorzy przewlekle i wymagają ciągłości świadczeń i leczenia, opieki długoterminowej, ale też osoby, które mają zaburzenia epizodyczne, wymagają opieki doraźnej w stanach nagłych, pilnych czy konsultacji. Po pomoc mogą się zgłaszać nie tylko pacjenci, ale także członkowie ich rodzin, znajomi. W punktach zgłoszeniowo-koordynacyjnych pacjenci mogą też liczyć na terapie indywidualne lub grupowe.
Np. punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny szpitala w Choroszczy, w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego działa w poradni, która istnieje przy ul. Radzymińskiej w Białymstoku, ale poza godzinami pracy poradni pacjenci mogą się zgłaszać do szpitala w Choroszczy - wyjaśniła Leszczyńska.
Rafał Tomaszczuk, specjalista ds. promocji i komunikacji społecznej szpitala psychiatrycznego w Choroszczy poinformował, że punkt przy ul. Radzymińskiej w Białymstoku działa od 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku. Mogą się tam zgłaszać osobiście lub telefonicznie osoby dorosłe. Dostaną wszelkie potrzebne informacje, będą ocenione ich potrzeby zdrowotne i plan leczenia.
"Zadaniem CZP jest pomoc osobie w kryzysie psychicznym lub po jego przejściu w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie i najbliższym otoczeniu. W procesie terapeutycznym wykorzystuje się wszelkie możliwości terapii, które są indywidualnie dostosowane do potrzeb każdego pacjenta" - poinformował Tomaszczuk.
NFZ podał, że w 2022 r. w Podlaskiem z pomocy w Centrach Zdrowia Psychicznego skorzystało łącznie 18,5 tys. pacjentów.
Europa nie jest już pępkiem świata. Zobacz naszą najnowszą rozmowę z Jerzym Buzkiem
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.