Partnerzy portalu

Dwa Centra Zdrowia Psychicznego ruszyły w podlaskim

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku i w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy działają od 1 marca dwa kolejne w Podlaskiem Centra Zdrowia Psychicznego - poinformował podlaski NFZ.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Łącznie w regionie, od marca, tych centrów jest siedem, ale miejsc, gdzie w ich ramach mogą się zgłaszać pacjenci, tzw. punktów zgłoszeniowo-koordynacyjnych, jest dziewięć - wyjaśniła rzeczniczka podlaskiego NFZ Beata Leszczyńska.

Do CZP pacjent można udać się z każdym problemem psychicznym

"Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) to miejsce, gdzie pacjent otrzyma pomoc bez skierowania, bez wcześniejszego zapisywania się na wizytę (...) Do CZP pacjent można udać się z każdym problemem psychicznym, który go trapi. Niezależnie, czy będą to problemy osobiste związane z utratą bliskiej osoby, myśli samobójcze, trudności z pogodzeniem się z chorobą np. nowotworową, czy kłopoty z bezsennością" - wyjaśnia NFZ.

Pomoc w ramach centrów jest bezpłatna. Może to być wizyta w poradni, ale też np. pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym opieki psychiatrycznej, pomoc od zespołu opieki środowiskowej w miejscu zamieszkania pacjenta.

"Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego" - dodaje NFZ.

Po pomoc mogą się zgłaszać nie tylko pacjenci, ale także członkowie ich rodzin

Chodzi o pomoc zarówno dla pacjentów, którzy są chorzy przewlekle i wymagają ciągłości świadczeń i leczenia, opieki długoterminowej, ale też osoby, które mają zaburzenia epizodyczne, wymagają opieki doraźnej w stanach nagłych, pilnych czy konsultacji. Po pomoc mogą się zgłaszać nie tylko pacjenci, ale także członkowie ich rodzin, znajomi. W punktach zgłoszeniowo-koordynacyjnych pacjenci mogą też liczyć na terapie indywidualne lub grupowe.

Np. punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny szpitala w Choroszczy, w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego działa w poradni, która istnieje przy ul. Radzymińskiej w Białymstoku, ale poza godzinami pracy poradni pacjenci mogą się zgłaszać do szpitala w Choroszczy - wyjaśniła Leszczyńska.

Rafał Tomaszczuk, specjalista ds. promocji i komunikacji społecznej szpitala psychiatrycznego w Choroszczy poinformował, że punkt przy ul. Radzymińskiej w Białymstoku działa od 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku. Mogą się tam zgłaszać osobiście lub telefonicznie osoby dorosłe. Dostaną wszelkie potrzebne informacje, będą ocenione ich potrzeby zdrowotne i plan leczenia.

"Zadaniem CZP jest pomoc osobie w kryzysie psychicznym lub po jego przejściu w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie i najbliższym otoczeniu. W procesie terapeutycznym wykorzystuje się wszelkie możliwości terapii, które są indywidualnie dostosowane do potrzeb każdego pacjenta" - poinformował Tomaszczuk.

NFZ podał, że w 2022 r. w Podlaskiem z pomocy w Centrach Zdrowia Psychicznego skorzystało łącznie 18,5 tys. pacjentów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!