Partner portalu

Gdańsk: Trójmiasto zyska nowoczesne Centrum Geriatrii

Poprawa opieki zdrowotnej nad osobami starszymi na terenie metropolii trójmiejskiej jest celem utworzenia w Gdańsku Centrum Geriatrii. Działająca w ramach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego placówka będzie zapewniać seniorom kompleksową opiekę ambulatoryjną.

Prace związane z budową Centrum Geriatrii mają się rozpocząć we wrześniu 2017 roku, a zakończyć w sierpniu 2020 r.

W poniedziałek w Gdańsku marszałkowie województwa pomorskiego: Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), prof. Jacek Bigda podpisali umowę w sprawie dofinansowania budowy Centrum Geriatrii. Na realizację projektu uczelnia otrzymała prawie 10,2 mln zł dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt utworzenia placówki szacuje się na prawie 12 mln zł.

Centrum Geriatrii świadczące kompleksową opiekę ambulatoryjną dla seniorów w Gdańsku ma powstać w strukturze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK). Na potrzeby centrum mają być dostosowane obiekty Szpitala Studenckiego przy al. Zwycięstwa w Gdańsku.

Marszałek województwa Mieczysław Struk nie ma wątpliwości, że utworzenie placówki zwiększy dostępność do usług zdrowotnych dla seniorów na terenie Obszaru Metropolitalnego. Zakłada się, że poprawi się jakość obsługi medycznej mieszkańców województwa pomorskiego w wieku powyżej 65 lat. "Seniorzy z Pomorza zyskają dostęp do bardziej wszechstronnych, specjalistycznych i skoordynowanych usług zdrowotnych, jeszcze lepiej dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb" - zapewnił.

Prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), prof. Jacek Bigda powiedział, że tworzenie Centrum geriatrii w Gdańsku jest "początkiem starań i realizacji działań na rzecz osób w wieku podeszłym". Powiedział, że planowane jest utworzenie kompleksowego ośrodka, w którym studenci będą poznawali najlepsze praktyki z zakresu opieki nad osobami w wieku podeszłym. Centrum ma zapewniać opiekę ambulatoryjną seniorom. Natomiast opiekę szpitalną ma zapewnić klinika geriatrii, która w 2020 roku ma być otwarta w powstającym obecnie Centrum Medycyny Nieinwazyjnej na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Centrum Geriatrii ma być wyposażone m.in. w sprzęt do rehabilitacji ruchowej, kardiologicznej i pneumonologicznej oraz do diagnostyki i terapii w zakresie funkcji poznawczych. Centrum ma dysponować też systemami np. do teleopieki nad pacjentem, telerehabilitacji domowej oraz monitoringu pacjentów.

Organizowane mają być też szkolenia specjalistyczne dla lekarzy POZ, specjalistów i pielęgniarek, fizjoterapeutów, koordynatorów zespołu, a także psychologów, dietetyków, pracowników socjalnych, opiekunów, wolontariuszy i absolwentów Wydziału Zdrowia Publicznego GUMed.

Projekt utworzenia Centrum Geriatrii finansowany ma być ze środków pochodzących z mechanizmu finansowego Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S). Nowa inwestycja wpisuje się w założenia Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Pomorskiego oraz m.in. projektu "Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie lecznictwa szpitalnego dla województwa pomorskiego". 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!