Partnerzy portalu

Główny Inspektor Sanitarny apeluje o szczepienia przeciw grypie

  • PAP/AKC
  • Opublikowano: 20 października 2021 - 12:56
Główny inspektor sanitarny wz. Krzysztof Saczka zaapelował w środę o szczepienia przeciw grypie. Mówił, że jest to najskuteczniejsza ochrona przed tą chorobą i jej powikłaniami. Podał, że od września tego roku na grypę zachorowało w Polsce blisko pół miliona osób.
  • Jesteśmy u progu rozpoczynającego się kolejnego sezonu zachorowań na grypę - przypomniał Saczka w środę na konferencji prasowej.
  • Zaznaczył, że zachorowania na grypę zdarzają się przez cały roku, ale w Polsce wzmożoną liczbę zachorowań obserwuje się w okresie od września do kwietnia, przy czym kumulacja zakażeń występuje między styczniem a marcem.
  • Najwięcej zakażonych obserwujemy w drugiej połowie lutego - przypomniał Saczka.

Poinformował, że od początku września na grypę i choroby grypopodobne zachorowało blisko 500 tys. osób, w tym ponad połowę stanowiły dzieci do 14 lat. Podał, że w minionym sezonie grypowym zarejestrowano 3 mln 164 tys. 446 przypadków grypy i podejrzeń zachorowań na grypę.

"W sezonie 2020 r. zgłoszone zostały 62 zgony związane z zachorowaniem na grypę, te przypadki zostały potwierdzone badaniami laboratoryjnymi" - podał GIS.

Mówił, że najskuteczniejsza ochroną przed grypą i jej powikłaniami są szczepienia. Zalecane są one już od szóstego miesiąca życia. Zaapelował o szczepienie się przeciw tej chorobie.

W obecnym sezonie grypowym do Polski ma trafić ponad 4 mln dawek szczepionki. Mają one do nas trafiać sukcesywnie w 12 transzach.

Czytaj też: Dla kogo trzecia dawka szczepionki

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z sierpnia tego roku z bezpłatnych szczepień skorzystać mogą osoby powyżej 75 lat, kobiety w ciąży, a także osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptekach ogólnodostępnych, diagności laboratoryjni, nauczyciele, pracownicy pomocy społecznej, osoby z domów pomocy społecznej, funkcjonariusze i żołnierze.

50 proc. refundacja dotyczy osób w wieku 65-74 lata, osób w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi i dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Zgodnie z projektem nowej listy refundacyjnej leków, która ma obowiązywać od 1 listopada, 50 proc. refundacja ma objąć dzieci w wieku od 6. miesiąca życia do 18 lat.

Grupy nieobjęte refundacją mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie w pełnej odpłatności.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!