Gminy i powiaty Wielkopolski obawiają się wywłaszczenia ze szpitali

Czy planowana reforma szpitalnictwa zakłada powszechne wywłaszczenie organów założycielskich szpitali? (fot. mat. pras. Szpital w Jarocinie)
Czy planowana reforma szpitalnictwa zakłada powszechne wywłaszczenie organów założycielskich szpitali? Pytanie takie stawia Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich w piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia. Zwraca uwagę, że nie będzie łatwo w prosty sposób zmienić tytułu własności dla tych obiektów, ze względu na trwałe relacje i aktualne zobowiązania.
- Wielkopolscy samorządowcy przypominają, że obecny system zarzadzania szpitalami opiera się na zbudowanej ponad 20 lat temu reformie, w ramach której podstawą do realizacji zadań był „niepodlegający dyskusji” tytuł własności sprawowany przez organ założycielski.
- Przez cały ten okres szpitale powiatowe były odpowiednio zasilane, podejmowano decyzje o licznych inwestycjach, zaciągając zobowiązania finansowe. Wiele obiektów uzyskało dotacje unijne, których trwałość wciąż obowiązuje – podkreśla Jacek Gursz.
- Powierzenie prowadzenia szpitali JST było efektem zagwarantowanego konstytucyjnie procesu decentralizacji władzy w RP, co w naszej opinii może zostać zahamowane przez zaproponowaną przez Ministerstwo Zdrowia reformę – ocenia przewodniczący SGiPW.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE1