Grypa szaleje w Polsce. Eksperci apelują o skrócenie drogi do szczepień

Szczepienia są najskuteczniekszą profilaktyką grypy - przekonują lekarze (Fot. PAP/Leszek Szymański)
Od września 2022 r. w Polsce odnotowano rekordową liczbę przypadków grypy - przekroczyła już ponad 2 miliony. Ponad 8,7 tys. osób z tą chorobą skierowano do szpitali. Meldunki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego są coraz bardziej niepokojące. Lekarze i farmaceuci apelują o skrócenie drogi do szczepień.
- - Osoby powyżej 65. roku życia, kobiety w ciąży, dzieci poniżej 2 lat należą do grup szczególnie narażonych na ciężki przebieg grypy i poważne powikłania pogrypowe - mówi prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
- Zaznacza, że do najgroźniejszych pogrypowych powikłań należą zapalenia: płuc, mięśnia sercowego, mózgu czy opon mózgowych.
- Eksperci apelują do społeczeństwa o poddawanie się szczepieniom, a do resortu zdrowia - o jak najszybsze wprowadzenie zapowiadanych rozwiązań systemowych skracających drogę do szczepień przeciwko grypie.
- Ministerstwo Zdrowia podaje, że tegoroczny szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Ma nastąpić na przełomie lutego i marca.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE1