Partnerzy portalu

Hospicja czekają na zmiany

  • PAP
  • 24 maja 2012 - 06:58
Powołana w środę specjalna podkomisja zajmie się projektami zmian dotyczących hospicjów.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Komisja zdrowia zapoznała się z projektem PiS w tym zakresie. Natomiast rządowy projekt powinien trafić do Sejmu w czerwcu.

Poseł Bolesław Piecha (PiS) wyjaśnił, że PiS przygotował własną propozycję zmian w ustawie o lecznictwie, która ma wyłączyć hospicja i inne zakłady opiekuńczo-lecznicze z rygorów ustawy o działalności gospodarczej. Ma to umożliwić tym podmiotom korzystanie z 1-procentowego odpisu podatku PIT.

Projekt przygotowany przez PiS zakłada, że działalność lecznicza i opiekuńcza nie będzie kwalifikowana jako działalność gospodarcza. Jak przekonywał Piecha, należy „wyłączyć hospicja, zakłady opiekuńczo-lecznicze z rygorów ustawy o działalności gospodarczej i przymusowej rejestracji”. Umożliwi to m.in. korzystanie przez te instytucje z 1-proc. odpisu od podatku PIT dla organizacji pożytku publicznego.

Jak tłumaczył, by korzystać ze składek do NFZ trzeba być zarejestrowanym i prowadzić działalność gospodarczą. Wyklucza to jednak możliwość korzystania z 1 proc. odpisu od podatku dochodowego. Wyklucza też możliwość przekazywania darów dla hospicjów m.in. przez apteki, hurtownie czy producentów.

Piecha wyraził obawy, że rząd może nie zdążyć z wprowadzeniem zapowiadanej przez ministra zdrowia nowelizacji w tym zakresie przed 1 lipca. O tej daty mają zacząć obowiązywać przepisy ustawy o działalności leczniczej w zakresie rejestracji prowadzenia działalności leczniczej. „Będę kibicował, aby rząd zdążył, ale proponuję, aby podkomisja pracowała nad tym (zaproponowanym przez PiS) projektem” – zaznaczył Piecha. Według niego rządowy projekt jest jeszcze „w pieleszach”.

<!-- pagebreak //-->

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Jakub Szulc zapewnił, że resort zdrowia jest „na finiszu” prac nad projektem nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Projekt jest obecnie w konsultacjach społecznych oraz międzyresortowych i w czerwcu powinien trafić do Sejmu.

Szulc dodał, że będzie to projekt bardziej kompleksowy niż propozycja PiS-u. Jak zaznaczył, prace nad projektem rządowym powinny odbywać się w specjalnie powołanej podkomisji.

Wiceminister przekonywał, że fundacje i związki kościelne prowadzące hospicja powinny mieć możliwość prowadzenia swej działalności na dotychczasowych zasadach, tzn. mieć możliwość korzystania z 1 proc. podatku. Przyznał, że co do zasady zgadza się z proponowanym projektem PiS, jednak w jego ocenie, projekt ten wymaga istotnych zmian legislacyjnych i redakcyjnych.

8 maja rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, według których organizacje pożytku publicznego, prowadzące np. hospicja, nie będą traktowane jak przedsiębiorcy. Zgodnie z nimi działalność lecznicza prowadzona przez organizacje pożytku publicznego ma być wyłączona z przepisu stanowiącego, że jest to działalność gospodarcza. W konsekwencji organizacje te nie będą musiały rejestrować się jako przedsiębiorcy.

Podczas środowego posiedzenia komisji zdrowia powołano specjalną 11-osobową podkomisję ds. prac nad projektami ws. hospicjów.

Instytucje prowadzące hospicja zgłaszały obawy, że w związku z obecnymi przepisami ustawy o działalności leczniczej nie będą mogły legalnie korzystać z pracy wolontariuszy, pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z odpisu 1 proc. podatku.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów ustawy o działalności leczniczej, do 1 lipca wszystkie stowarzyszenia i fundacje, które prowadzą hospicja, przychodnie dla bezdomnych i placówki opiekuńcze, powinny zarejestrować się jako podmioty gospodarcze. Potraktowanie ich tak samo jak firm spowodowałoby utratę prawa do 1-proc. odpisu podatkowego na prowadzenie działalności pożytku publicznego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!