Jak samorządy wojewódzkie wspierają prokreację? Nie tylko in vitro

W ramach wojewódzkiego programu wsparcia naprotechnologii na Podkarpaciu urodziło się 16 dzieci. (Fot. Shutterstock.com)
Większość samorządów wojewódzkich nie dofinansowuje zabiegów in vitro, ale przynajmniej niektóre przeznaczają środki budżetowe na inne formy wsparcia płodności, oparte m.in. na naprotechnologii. I są tego pewne efekty, choć eksperci zwracają uwagę, że naprotechnologia nie leczy niepłodności, a sposoby, które obejmuje, są dość powszechnie stosowane.
- Rząd Zjednoczonej Prawicy zrezygnował w 2016 r. ze wsparcia in vitro, oferując w zamian „Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” - m.in. z wykorzystaniem naprotechnologii.
- Województwo łódzkie na początku 2019 r. zaprzestało dofinansowań na zabiegi in vitro, a środki zaplanowane na ten cel przesunęło na wsparcie programu rządowego, który skutkował 210 ciążami.
- Samorząd województwa podkarpackiego realizował najpierw własny program, oparty na naprotechnologii, po czym uczestniczył w programie rządowym. Łącznie w ramach obu urodziło się 62 dzieci.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.