PARTNER PORTALU

Jak uzdrowić służbę zdrowia? Eksperci wskazują kluczowe elementy

  • GD    21 października 2019 - 12:14
Jak uzdrowić służbę zdrowia? Eksperci wskazują kluczowe elementy
(Fot. Marek Misiurewicz)

Należy dopracować strategię dla ochrony zdrowia, kłaść większy nacisk na profilaktykę oraz edukację. Bardzo ważne jest także zwiększenie nakładów na system służby zdrowia, ale musi się to dziać efektywnie – wskazywali eksperci podczas sesji inaugurującej XV Forum Rynku Zdrowia, która odbyła się w poniedziałek 21 października w Warszawie.
  • Anna Rulkiewicz - prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej i firmy Lux Med - wskazała, że aby poprawić sytuację w ochronie zdrowia, należy unikać marnotrawienia pieniędzy.
  • Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski mówił, że NFZ zamierza odchodzić od roli bankomatu.
  • Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) wskazywał, że w obszarze ochrony zdrowia nie można działać doraźnie, a systemowo.

Anna Rulkiewicz prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej i firmy Lux Med zwróciła uwagę na fakt, że aby poprawić sytuację w ochronie zdrowia, należy unikać marnotrawienia pieniędzy w całym systemie.

- One nam uciekają, a tutaj chodzi o efektywność – mówiła Rulkiewicz.

- Debata ''Wspólnie dla Zdrowia'' trwała rok, a obecnie należy rozpisać w czasie określone w niej cele i działania. Musimy wiedzieć, co jest możliwe do zrobienia w tej kadencji, a co należy przenieść na następne - zaznaczyła.

- Problemem jest również fakt, że w systemie ochrony zdrowia za bardzo koncentrujemy się na podmiotach mających zapewnić ciągłość opieki (której nie ma), a za mało na pacjencie. Musimy ponadto zacząć zmieniać proporcje, przenosząc ciężar ze szpitalnictwa na podstawową opiekę zdrowotną. To powinno przynieść efekty - dodała Rulkiewicz.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski mówił, że NFZ zamierza odchodzić od roli bankomatu.

Czytaj też: Prezes NFZ na XV Forum Rynku Zdrowia: kierunkiem jest płacenie nie za procedury, ale za wyniki leczenia

- Właściwym kierunkiem wydaje się płacenie nie, jak dotychczas, za procedury, ale za wynik leczenia. To zdecydowany zwrot ku perspektywie pacjenta – mówił.

- Najlepiej byłoby mierzyć czysty efekt zdrowotny, co nie zawsze jest niestety możliwe. Niemniej rozwijamy naszą kulturę pomiaru i mamy już takie zakresy, w których Fundusz płaci za to, że pacjent w określonym terminie wraca do pracy – wskazywał Niedzielski.

Prezes NFZ podkreśla, że trzeba definiować bardzo konkretne projekty, które będą odczuwalne przez pacjentów. - Wzrost nakładów to jest punkt pierwszy. Należy pracować nad efektywnością zarówno na poziomie mikro, jaki i całego systemu – ocenia.

Również przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) wskazywał, że w obszarze ochrony zdrowia nie można działać doraźnie, a systemowo.

- Brakuje nam pewnej konsekwencji. Ustalmy co nam będzie potrzebne za 5-10 lat i zacznijmy działać. Trzeba traktować pacjenta podmiotowo – mówił Latos. Dodając, że szpitale publiczne i niepubliczne należy to traktować jako uzupełniający się element całego systemu

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec ocenił, że bardzo ważna jest zmiana struktury udzielania świadczeń medycznych, a także przeprofilowanie działalności części szpitali w kierunku opieki długoterminowej.

- Profilaktyka, badania, edukacja, wiedza o zdrowiu i wdrożenie reformy psychiatrii dzieci i młodzieży – wyliczał Chmielowiec,

Podczas rozpoczętego w poniedziałek (21 października) XV Forum Rynku Zdrowia nie zabraknie sesji ważnych z punktu widzenia samorządów wszystkich szczebli, będących organami prowadzącymi szpitale, w tym tworzące tzw. sieć szpitali. Wiele z nich znalazło się ostatnio w bardzo trudnej sytuacji finansowej i kadrowej. Skutkiem tych problemów jest, tak głośne w ostatnich tygodniach, zamykanie lub czasowe wstrzymanie szpitalnych oddziałów.

Podczas Forum zaplanowano także sesje dotyczące informatyzacji szpitali oraz programów szczepień, realizowanych między innymi przez jednostki samorządu terytorialnego. Poniżej ramowe programy sesji Forum, istotnych między innymi z perspektywy samorządowców.

Forum Rynku Zdrowia - agenda

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!