Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Kiedy system z historią chorób pacjenta?

Zintegrowany Informator Pacjenta to nowy system informatyczny NFZ, który ma wystartować na przełomie czerwca i lipca tego roku.

Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ, zapewnia, że prace nad jego uruchomieniem idą zgodnie z planem i trwają ostatnie modyfikacje, związane m.in. z ochroną danych pacjentów. Za pośrednictwem systemu każdy ubezpieczony będzie mógł przejrzeć własną historię medyczną online począwszy od 2004 roku.

- Planujemy dać ubezpieczonym możliwość skorzystania z systemu na przełomie czerwca i lipca - mówi Agnieszka Pachciarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Choć czasu nie zostało wiele, a pierwsze testy Zintegrowany Informator Pacjenta ma już za sobą (w ramach pilotażu próbnego wewnątrz NFZ), nie jest jeszcze gotowy do wdrożenia.

- Prace trwają, modyfikujemy system. W Wielkopolsce nadal trwa pilotaż na podstawie poprzedniej wersji. Teraz modyfikujemy go etapami - wyjaśnia prezes NFZ.

Dzięki nowemu systemowi pacjent będzie mógł sprawdzić przez internet historię przebytych chorób, znaleźć informacje o zrealizowanych receptach, przyjmowanych lekach, odwiedzonych lekarzach, przebytych operacjach czy kosztach leczenia.

Każdy ubezpieczony, który będzie chciał z takiej możliwości skorzystać, powinien zgłosić się do oddziału NFZ po indywidualny login i hasło dostępu do swojego konta.

Jak wynika z informacji funduszu - na serwerze mają być przechowywane takie dane pacjenta jak imię, nazwisko, adres i PESEL. Nie będą one jednak wyświetlane po zalogowaniu się do ZIP-a.

Początkowo dostępna będzie tylko część z informacji o pacjencie. Przedstawiciele NFZ zapewniają, że wszystkie dane, jakie w systemie się pojawią, będą w pełni bezpieczne.

- W tej chwili przedstawiamy swoje pomysły Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. Reakcja jest jak najbardziej pozytywna, ale oczywiście na koniec, kiedy już wszystko przedstawimy, zrobimy także studyjne spotkanie na ten temat z urzędnikami tego urzędu - zapewnia Agnieszka Pachciarz.

Wdrożony w styczniu 2013 r. przez NFZ system e-WUŚ (system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców) przeszedł już kontrolę i został bardzo dobrze oceniony przez GIODO.

Dzięki niemu pacjenci placówek, które podpisały umowy z NFZ, nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy
rejestracji mogą to sprawdzić online na podstawie numeru PESEL.

Zintegrowany Informator Pacjenta to kolejne narzędzie, które umożliwi zdalny dostęp do danych pacjentów. Korzystania z nowego systemu nie powinny obawiać się również osoby starsze. Jego obsługa ma być prosta, przyjazna i intuicyjna - NFZ uwzględnił to w przeprowadzanych testach.

- Samo wejście do systemu jest banalną sprawą, trzeba usiąść, wpisać swój kod i otworzyć stronę. To tak jak wejście na swoje konto w banku - tłumaczy prezes NFZ.

ZIP ma służyć również lekarzom. Kompleksowy podgląd historii medycznej pacjenta może znacząco wspomóc dalsze diagnozowanie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!