Partnerzy portalu

Konkurs Zdrowy Samorząd rozstrzygnięty. Poznajcie laureatów

Bytom, Częstochowa, Polkowice, Poznań, Sosnowiec, województwa: małopolskie, mazowieckie i wielkopolskie oraz powiaty: świecki, poznański i myślenicki to tegoroczni laureaci Konkursu „Zdrowy Samorząd”.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Konkurs „Zdrowy Samorząd”, organizowany był po raz czwarty przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia.
  • Jedenaście jednostek samorządowych otrzymało nagrody w Konkursie „Zdrowy Samorząd”.
  • Przyznano nagrody w trzech kategoriach - "Zdrowa Gmina", Zdrowy Powiat" i "Zdrowe Województwo", a także nagrodę specjalna oraz czytelników za największą liczbę głosów zebranych w głosowaniu internetowym.

14 czerwca Podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który w formule hybrydowej odbywa się w Katowicach nagrodzono laureatów czwartej edycji Konkursu „Zdrowy Samorząd”.

Galę konkursu poprowadziła Paulina Gumowska, redaktor naczelna portalu rynekzdrowia.pl i Rafał Kerger, redaktor naczelny Portalu Samorządowego. 

- Celem Konkursu jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka - mówił podczas gali Rafał Kerger.

- 23 kwietnia 2021 r. upłynął termin przyjmowania zgłoszeń. Do naszych redakcji wpłynęło z całego kraju aż 100 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. Serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie - dodała Paulina Gumowska.

Spośród zgłoszeń wybrano 30 nominowanych samorządów. Laureaci wyłonieni zostali przez Radę Konsultacyjną konkursu.

Nagrody – statuetki „Zdrowy Samorząd 2021” zostały przyznane w kategoriach:

a. Zdrowa Gmina/ Miasto;

b. Zdrowy Powiat;

c. Zdrowe Województwo.

Swojego laureata wybrali także czytelnicy portali RynekZdrowia.pl i PortalSamorzadowy.pl.

Opisy wszystkich nominowanych programów zobacz tutaj

Dodatkowo redakcje Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego przyznały nagrodę specjalną dla Urzędu Miasta w Bytomiu oraz Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu za zintegrowane działania innowacyjne przeciwko pandemii.

- To była duża zespołowa praca, wiele instytucji brało w niej udział i to nagroda dla nich wszystkich. W czasie pandemii staraliśmy się współpracować nie tylko z instytucjami z własnego terenu, ale z wszystkimi, którzy ją zwalczali - podkreślał prezydent Bytomia Mariusz Wołosz podczas odbierania wyróżnienia.

- To była duża zespołowa praca - mówił o realizacji nagrodzonego programu prezydent Bytomia Mariusz Wołosz (fot.PTWP)
- To była duża zespołowa praca - mówił o realizacji nagrodzonego programu prezydent Bytomia Mariusz Wołosz (fot.PTWP)

Poniżej wszyscy laureaci czwartej edycji Konkursu "Zdrowy Samorząd".

Kategoria Zdrowa Gmina

 
* Urząd Miasta Częstochowa za badania przesiewowe pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu u 2-letnich dzieci mieszkańców miasta Częstochowy.

* Urząd Miasta Polkowice za program „Mocny kręgosłup – profilaktyka wad postawy dla dzieci i młodzieży”.

* Urząd Miasta Poznań za Punkt Opieki Farmaceutycznej dla mieszkańców Poznania od 70. roku życia (POF 70+).

* Urząd Miasta Sosnowiec za za kampanię promującą zachowania prozdrowotne „Bliżej siebie”.

* Nagroda specjalna: Urząd Miasta Bytom za innowacyjne działania podjęte przez gminę w 2020 roku w związku z minimalizowaniem skutków pandemii koronawirusa.

Kategoria Zdrowy Powiat

* Starostwo Powiatowe w Świeciu za projekt pn.: „Pracuj zdrowo”.

* Starostwo Powiatowe w Poznaniu za „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV”.

* Starostwo Powiatowe w Myślenicach za „Program profilaktyki sepsy – szczepienia przeciw meningokokom typu C wywołującym sepsę na terenie Powiatu Myślenickiego”.

Kategoria Zdrowe Województwo

* Województwo małopolskie za  "Program zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce".

* Województwo mazowieckie za działania edukacyjno-informacyjne z zakresu promocji zdrowia psychicznego skierowane do młodzieży „Zrozum-My się”.

* Województwo wielkopolskie za program "Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim".

Laureatem Nagrody Czytelników, przyznanej w drodze głosowania internetowego został powiat myślenicki, który zebrał aż 2706 głosów czytelników.

Józef Tomala starosta myślenicki odbierając statuetkę mówił: - Takie nagrody budują i motywują do pracy. Powiat myślenicki co roku szczepi wszystkie urodzone dzieci  przeciwko meningokokom. Szczepmy się, bo widać dzisiaj jak to jest ważne.

Także starosta poznański Jan Grabkowski podkreślał znaczenie szczepień:

- To wielka przyjemność odbierać nagrody, ale większa pomagać mieszkańcom.  My tego typu działalność prowadzimy już od 14 lat, zaszczepiliśmy kilkanaście tysięcy osób. Jestem przekonany, że te szczepienia robione od lat w różnych kierunkach - dają pozytywny efekt dzisiaj przy przekonywaniu ludzi do szczepienia się przeciwko COVID-19.

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy mówił o podwójnej satysfakcji - z pomagania mieszkańcom i z nagrody:

- Wspaniale, kiedy nasze działania, nie dość, że służą mieszkańcom to jeszcze są dostrzegane. Dziękuję - powiedział odbierając nagrodę podczas uroczystej gali w MCK w Katowicach. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!