PARTNERZY PORTALU
 • BGK
 • BGK

Koronawirus w Polsce. Czy szpitale modułowe są ratunkiem w walce z COVID-19? [INFOGRAFIKA]

 • Artykuł promocyjny dostarczony przez climatic.pl    10 marca 2020 - 15:44

Na całym świecie trwa walka z koronawirusem. W chińskiej miejscowości Wuhan postawiono szpital modułowy w 10 dni, który miał rozwiązać problem braku miejsc w placówkach medycznych. W Polsce zdiagnozowano już ponad 20 przypadków zachorowań. 220 osób jest hospitalizowanych, około 1000 zostało objętych kwarantanną, a prawie 10000 pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym. Liczba zarażonych osób stale rośnie, co wkrótce może oznaczać pojawienie się podobnego problemu w Polsce. Czy w naszym kraju jest możliwe uruchomienie placówki medycznej w tak krótkim czasie?
Rośnie liczba zarażonych koronawirusem

Z dnia na dzień dowiadujemy się o setkach nowych przypadków zakażenia koronawirusem na całym świecie. Szczególnie niepokojące informacje docierają z Włoch, gdzie zanotowano ponad 10000 przypadków zakażenia, a 631 osób zmarło (dane na dzień: 11.03.2020). Sytuacja wymyka się spod kontroli, a miejsc w szpitalach zaczyna brakować. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa podjęto decyzję o wprowadzeniu strefy chronionej na terenie Włoch. Przemieszczanie się na terytorium całego kraju jest możliwe wyłącznie z powodów pilnych potrzeb rodzinnych, zdrowotnych lub zawodowych. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że ciężko przewidzieć rozwój sytuacji w perspektywie długoterminowej.

Z podobnymi problemami zmagały się Chiny, gdzie wybuchła epidemia wirusa COVID-19. W Wuhan już w styczniu ilość zarażonych osób w rejonie była tak wysoka, że zaczęło brakować miejsc w placówkach medycznych. Władze zdecydowały się więc na ekspresową budowę szpitala modułowego o powierzchni 25 tys. m kw, który pomieści nawet 1000 pacjentów. Kluczowym aspektem okazał się czas – prace nad budynkiem z prefabrykatów trwały zaledwie 10 dni. Czy w przypadku zwiększenia liczby zakażonych osób wybór technologii modułowej i budowa placówki w kilkanaście dni jest możliwa również w Polsce?

Czy polskie szpitale są gotowe na zarażonych pacjentów?

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski uspokaja, że Polska jest odpowiednio przygotowana na rozprzestrzeniającą się po Europie epidemię koronawirusa. Minister apeluje jednak o ostrożność, szczególnie że wzrost zachorowań w większości krajów był gwałtowny, w pierwszych dniach pojawiania się wirusa. Szumowski podkreśla, że odpowiednie przygotowanie szpitali jest jednym z ważniejszych sposobów radzenie sobie z epidemią.

Wydaje się, że Polski system ochrony zdrowia działa sprawniej niż chiński czy włoski – 79 oddziałów zakaźnych w naszym kraju pracuje w trybie podwyższonej gotowości. Oznacza to zwiększenie liczby personelu medycznego, dostawienie dodatkowych łóżek na oddziałach zakaźnych oraz przekształcenie innych sal w oddział zakaźny. Co więcej, premier Mateusz Morawiecki przekazał dodatkowe fundusze dla szpitali na przygotowania związane z ewentualnym pojawieniem się koronawirusa. Placówki medyczne będę mogły wnioskować za pośrednictwem wojewodów o pieniądze z puli 100 mln złotych.

Trudno jednak ocenić, czy te działania okażą się wystarczające w momencie faktycznego wybuchu epidemii. Dlatego sprawdziliśmy, czy w polskich warunkach możliwe jest podjęcie decyzji podobnej do tej w Wuhan i wybudowanie szpitala w kilkanaście dni.

Szpitale modułowe w Polsce

Technologia modułowa, z której skorzystały chińskie władze, jest często stosowana na zachodzie i północy Europy. W Polsce stawiane są w ten sposób biura, hotele i szkoły. Wiele samorządów zdecydowało się także na rozbudowę już istniejących lub budowę nowych placówek medycznych w technologii modułowej.

Dlaczego technologia modułowa jest odpowiednim rozwiązaniem, m.in. w przypadku budowy placówek publicznych? O powody tego stanu rzeczy zapytaliśmy Kamila Kowalczyka, Dyrektora Handlowego z Climatic, polskiej firmy dostarczającej rozwiązania dla budownictwa modułowego

- Technologia modułowa polega na scalaniu różnego typu budynków z gotowych, wykonanych wcześniej modułów. Największą zaletą takiej metody jest mobilność rozwiązania oraz czas realizacji - tłumaczy Kamil Kowalczyk. Zainteresowanie prefabrykantami wciąż rośnie, na co wskazują powstające z nich obiekty użyteczności publicznej, w tym szpitale. Pod względem funkcjonalności nie odbiegają one od klasycznych placówek medycznych. Posiadają niezbędne instalacje (kanalizacyjne, grzewcze, elektryczne), a ponadto odznaczają się wysoką estetyką i spełniają normy BHP. Co więcej, pacjenci w żaden sposób nie odczuwają różnicy pomiędzy szpitalem wzniesionym w klasyczny sposób a obiektem na bazie gotowych elementów. - Istnieje kilka kwestii takich jak wysokość pomieszczeń, kubiczne kształty budynków, czy preferencja dachów płaskich, lecz nie mają one znaczenia dla funkcjonowania obiektu - wylicza Kamil Kowalczyk.

fot. climatic.pl fot. climatic.pl

Na budowę lub rozbudowę placówki medycznej w technologii modułowej zdecydowało się wiele polskich ośrodków, m.in. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim czy Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi.

Na całościową realizację takiego przedsięwzięcia potrzeba od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy w zależności od wielkości inwestycji i procedur związanych z samym uzyskaniem pozwolenia na budowę. To właśnie dzięki szybkiej ścieżce bez zbędnych procedur i technologii modułowej szpital w Wuhan miał szansę powstać w takim czasie. Zastosowanie gotowych komponentów wykorzystywanych w budownictwie modułowym skraca czas realizacji inwestycji o około 70% w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. - Budownictwo modułowe pozwala na równoległe prowadzenie prac związanych z produkcją modułów, które powstają w fabryce w 90% oraz przygotowaniem całej infrastruktury z fundamentami włącznie na placu budowy. Inaczej mówiąc w czasie kiedy uzyskujemy pozwolenie na budowę czy też przygotowujemy infrastrukturę i fundamenty, w zakładzie powstają gotowe budynki. Taka technologia znacznie skraca czas całej inwestycji. Budynek modułowy może stanąć na placu w zaledwie kilka-kilkanaście tygodni od momentu złożenia zamówienia - wyjaśnia Adam Kaniecki, Doradca Kluczowego Klienta w firmie Climatic.

Do najważniejszych atutów technologii modułowej można zaliczyć:

 • wiele zastosowań dla budynków użyteczności publicznej,
 • trwałość i wysoka jakość,
 • niskie koszty eksploatacji,
 • energooszczędność,
 • mobilność.

Budownictwo modułowe zyskuje na popularności również ze względu na sporą elastyczność. Za pomocą prefabrykantów można nie tylko budować, ale również rozbudowywać lub przebudowywać dowolny obiekt użyteczności publicznej.

Samorządy, które zdecydowały się na takie inwestycje, stopniowo rozszerzały powierzchnie budynków w zależności od potrzeb, unikając tym samym tzw. pustych przestrzeni, które powstają z myślą o przyszłości.

Co istotne, decydując się na dobudowę kolejnych pięter, dodatkowych oddziałów, gabinetów zabiegowych czy sal operacyjnych, nie ma potrzeby zamykania szpitala. Większość robót odbywa się w kontrolowanych i powtarzalnych warunkach zakładu produkcyjnego, dlatego na miejscu inwestycji panuje względny porządek oraz nie ma uciążliwego hałasu.

Ponadto, dostawcy technologii modułowych wdrażają liczne udogodnienie, wpierające codzienne obowiązki personelu medycznego. Do jednych z ciekawszych należy System Integracji Sal Operacyjnych ZEUS. W praktyce rozwiązanie to pozwala na integrację wyposażanie niemedycznego oraz medycznego, a także komunikację ze szpitalnymi systemami zarządzania i archiwizacji.

Ile kosztuje wybudowanie szpitala w technologii modułowej?

Inwestorzy obawiają się obiektów z prefabrykatów ze względu na koszty. Tymczasem ceny są porównywalne do budynków wznoszonych tradycyjnymi metodami (na Zachodzie budownictwo modułowe jest tańsze ze względu na optymalizację kosztów robocizny). Koszty inwestycji zależą m.in. od wielkości obiektów. Projekty placówek z gotowych komponentów są przygotowywane indywidualnie. Warto jednak podkreślić, że kontakt ze zleceniodawcami nie ogranicza się jedynie do wstępnych ustaleń.

Jak wskazują dane, w perspektywie długoterminowej inwestycja w budownictwo modułowe przynosi znaczne oszczędności w dłuższej perspektywie. Wpływają na to niskie koszty eksploatacji. –Wysoki współczynnik przenikalności ciepła przegród budynku, a także innowacyjne materiały izolacyjne wykorzystywane przy budowie ścian, obniżają koszty ogrzewania naszych budynków nawet o 60% w stosunku do obiektów wznoszonych w technologii murowanej lub żelbetowej. Stosowane materiały są trwałe i zapewniają długą żywotność obiektu. Budownictwo modułowe nie tylko jest alternatywą dla budownictwa tradycyjnego. Przede wszystkim jest ewolucją budownictwa tradycyjnego. Wykorzystanie technologii modułowej pozwala na tak wysoki stopień automatyzacji procesu i kontrolę jakości. Przy tak zaawansowanych materiałach budowlanych największy wpływ na jakość przegród i ich izolacyjność ma przede wszystkim kultura pracy pracowników i powtarzalność – tłumaczy Kamil Kowalczyk.

Jak wygląda montaż i ile zajmują prace na placu budowy?

Przygotowane na zamówienie moduły dostarczane są w samochodach ciężarowych pod wskazany adres. Ilość potrzebnych prefabrykatów dostosowuje się do danego projektu. W celu zamontowania komponentów używa się dźwigu. Czas potrzebny na realizację inwestycji wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy (w zależności od wielkości budynku), natomiast sama instalacja modułów zajmuje maksymalnie parę dni.

W pracach bierze udział średnio około 20 osób, w tym kierownik budowy, pracownicy fizyczni, elektrycy, operatorzy dźwigu oraz ciężarówek transportowych. Standardowe moduły mają wymiary 18 x 5,5 x 4,2 m (dł. x szer. x wys.), ważą średnio 350 kg/m kw. Są to jednak tylko dane statystyczne, ponieważ wszystko wymaga odrębnych rozwiązań.

Szpitale modułowe są zgodne z wymogami prawnymi

Konstrukcje modułowe spełniają normy przeciwpożarowe i bezpieczeństwa. Są również zgodne z wymogami ogólnoprzestrzennymi, sanitarnymi oraz instalacyjnymi zawartymi w ustawach i rozporządzeniach (m.in. Dz.U. 2019 poz. 595 oraz Dz.U. 2018 poz. 2190). Przepisy dokładnie określają standardy, jakie powinny spełniać placówki medyczne. Dotyczą one m.in. rozmieszczenia i wyposażenia sal. Precyzują też kwestie dotyczące instalacji wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, a dodatkowo obligują do konieczności stałego dostępu do wody i energii elektrycznej.

Tymczasem, jak wynika z raportu NIK, blisko połowa szpitali w naszym kraju nie spełnia wszystkich tych kryteriów, co wpływa na bezpieczeństwo pacjentów (dane z dn. 31.08.2018). Z ponad 500 placówek medycznych niemal jedną trzecią kontrolerzy NIK zakwalifikowali jako „miejsce znacznego ryzyka zdrowotnego”.

fot. climatic.pl fot. climatic.pl

Wybudowanie w Polsce szpitala w technologii modułowej z zachowaniem standardowych zasad może zająć od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Przyspieszenie działań wymagałoby przede wszystkim szybkiego podjęcia decyzji z pominięciem pozwolenia na budowę. Ponadto, placówka medyczna musiałaby zostać zbudowany na bazie standardowego projektu, a do wykonania szpitala musiałyby zostać wykorzystane aktualnie dostępne materiały. Kolejnym ważnym czynnikiem, który należałoby spełnić, jest uruchomienie pracy w systemie całodobowym, licząc się z wyższymi kosztami wynagrodzeń. – Taka mobilizacja prac może spowodować dostarczenie gotowych modułów już po kilku dniach. – zapewnia Dyrektor handlowy firmy Climatic. – Jeżeli natomiast służby są w stanie przeprowadzić natychmiastowy odbiór budynku, możemy zyskać kolejne tygodnie. Gdyby więc zaszła taka konieczność upraszczając procedury i pozyskując niezbędne środki finansowe – co nastąpiło w przypadku placówki medycznej w Wuhan, możliwe jest skrócenie czasu budowy i szybkie postawienie szpitala.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Marta, 2020-03-11 14:46:30

  Do Kamila: niekoniecznie. Po co siać panikę . Można realizować takie rzeczy ale tylko w miejscu gdzie faktycznie taki szpital będzie wykorzystywany po tym całym szaleństwie.
 • Kamila, 2020-03-11 12:30:58

  Sytuacja rzeczywiście staje się niepokojąca. Mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby, jednak pomysł budowy szpitala modułowego w razie konieczności, brzmi bardzo rozsądnie.
 • Jan Kowalski, 2020-03-11 11:11:40

  Budujecie tak szybko jak Chińczycy?

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.