Partnerzy portalu

Kraken atakuje. Zbliżamy się do szczytu kolejnej fali covidowej

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że zbliżamy się do szczytu kolejnej fazy covidowej w Polsce. Według niego obecne wzrosty zakażeń, to z jednej strony ich urealnienie spowodowane powszechnym stosowaniem testów combo, a z drugiej – występowanie podwariantu kraken.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Tutaj mamy do czynienie z nałożeniem się dwóch sytuacji - wprowadziliśmy w styczniu testy combo, które w bardzo wygodny sposób pozwalają testować pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej i część tych wzrostów, to jest tak naprawdę urealnienie prawdziwego obrazu rzeczywistości infekcyjnej, a część jest związana z tzw. mutacją kraken, która się rozwija w całej Europie" - powiedział szef resortu zdrowia podczas piątkowego briefingu w Krakowie.

Jak wskazał, obecnie kraken odpowiada za ponad 20 proc. zakażeń.

Wzrosty zachorowań na covid widoczne z tygodnia na tydzień, ale natężenie spada

"My prognozowaliśmy, że mniej więcej do kwietnia będzie bardzo dynamicznie rósł udział krakena, ale w tej chwili widzimy, że raczej potencjał wzrostowy się obniża, bo te wzrosty z tygodnia na tydzień stają się coraz mniejsze" - mówił minister.

"Ostatni wzrost z tygodnia na tydzień to jest 16 proc., wcześniej mieliśmy te przyrosty 50, 30 proc. więc widać, że zbliżamy się do szczytu już kolejnej fali" - podkreślił.

Niedzielski, odnosząc się do zajętości łóżek w szpitalach, ocenił, że ich obłożenie jest na poziomie 2,5 tys. miejsc.

"Ale też widzimy, że dynamika maleje i nie przekroczony będzie na pewno ten próg bezpieczeństwa w obłożeniu szpitalnym, który sobie wyznaczyliśmy na poziomie 5 tysięcy" - zaznaczył minister zdrowia.

W piątek podano na stronach rządowych, że minionej doby badania potwierdziły 3291 zakażeń koronawirusem, w tym 830 ponownych. Zmarło 17 osób z COVID-19. Wykonano 9565 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Tydzień temu, 24 lutego, badania potwierdziły 2655 zakażeń koronawirusem, w tym 698 ponownych. Zmarło 10 osób z COVID-19. Dwa tygodnie temu, 17 lutego, badania potwierdziły 1923 zakażenia koronawirusem. Zmarło 8 osób z COVID-19.

Trzy tygodnie temu, 10 lutego, informowano o 1179 zakażeniach koronawirusem, zmarło 8 osób z COVID-19.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 428 783 przypadki. Zmarło 118 941 osób z COVID-19.KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!