Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Leki dla chorych na raka są, ale jak długo

Wrocławskie szpitale, zajmujące się pacjentami onkologicznymi podkreślają, że żaden z nich nie ucierpi z powodu braku leków. Przyznają jednak, że sytuacja nie jest komfortowa.
Halina Kufel, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu uspokaja, że placówka ma zapas leków dla pacjentów onkologicznych, który wystarczy do końca przyszłego tygodnia. Także w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu zapewniają, że dzięki ostrzeżeniom Ministerstwa Zdrowia mają odpowiednie zapasy leków - informuje Gazeta Wrocławska.

Niedobory środków farmakologicznych są efektem wycofania się z Polski jednego z producentów tych leków - firmy Sandoz. Ministerstwo Zdrowia stara się problem rozwiązać i próbuje uzupełnić niedobór środków farmaceutycznych poprzez tzw. import docelowy.

W marcu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wydał zgodę na import w ilościach hurtowych zamienników leków stosowanych w chemioterapii. Z kolei w kwietniu wiceminister Jakub Szulc mówił, że zastosowanie procedury importu docelowego jest planem "B" resortu zdrowia w sytuacji ograniczenia dostępu do leków. Zapewniał, że w pilnych przypadkach zgody na sprowadzenie leku z zagranicy są wydawane  na bieżąco.

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc, tak jak DCO, już przygotowało kolejne wnioski, by zamówić następną partię leków. Dr Emilia Filipczyk-Cisarż, ordynator oddziału chemioterapii w Dolnośląskim Centrum Onkologii podkreśla, że nie jest to sytuacja komfortowa, ale szpital robi wszystko, by żaden pacjent nie ucierpiał.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!