Partnerzy portalu

Listę bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów poznamy za kilka tygodni

Projektem przepisów wprowadzających bezpłatne leki na osób do 18. roku życia i seniorów w wieku powyżej 65 lat rząd zajmie się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Prace nad wykazem darmowych farmaceutyków trwają.
  • - W ciągu paru tygodniu zajmiemy się projektem ustawy dotyczącym bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów powyżej 65 roku życia - zapowiedział 9 czerwca premier Mateusz Morawiecki.
  • Zaznaczył, że trwa poszerzanie zakresu tej listy. - Dodajemy kolejne leki. Poprawiamy ustawę tak, żeby była jak najbardziej korzystna dla Polaków - stwierdził szef rządu.
  • Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w Polsat News program mógłby zacząć obowiązywać już od września bieżącego roku.

"Będziemy tę ustawę realizować w ciągu najbliższych tygodni"

Podczas piątkowego (9 czerwca) posiedzenia rządu, na którym przyjęto nowelizację ustawy budżetowej, jeden z punktów miał dotyczyć rozpatrzenia projektu zmiany ustawy o refundacji leków. Zmiana miałaby wdrożyć programu darmowych leków dla seniorów 65+ i dzieci do 18. roku życia (obecnie ten próg wynosi 75 lat).

Rząd przełożył rozparzenie tego projektu. - Będziemy tę ustawę realizować w ciągu najbliższych paru tygodni. Teraz ona jeszcze podlega dodatkowym analizom. Tak naprawdę poszerzamy jeszcze jej zakres. Dodajemy kolejne leki. Poprawiamy ją tak, żeby była jak najbardziej korzystna dla Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki 9 czerwca podczas konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że pierwotnie nowelizacja dotycząca poszerzenie grup osób uprawnionych do bezpłatnych leków miała wejść w życie na początku 2024 roku.

Jednak minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że rozważana jest możliwość wcześniejszego wprowadzenia programu darmowych leków. W Polsat News szef resortu zdrowia mówił, iż program mógłby zacząć obowiązywać od września.

Od kiedy zacznie obowiązywać poszerzona lista bezpłatnych leków?

- Od kiedy program będzie obowiązywać? Czy wrzesień, czy październik, czy styczeń - to również przesądzimy w najbliższym czasie - powiedział w piątek premier Morawiecki.

O wprowadzeniu bezpłatnych leków dla seniorów od 65. roku życia oraz dzieci do 18. roku życia - mówił podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" prezes tej partii Jarosław Kaczyński.

- Bezpłatne leki od 65. roku życia w bardzo krótkim czasie, oczywiście to wymaga pewnych rozwiązań prawnych i budżetowych, ale sądzę, że można też powiedzieć, że nowy rok to będzie początek tej sytuacji, ale także bezpłatne leki dla dzieci, młodzieży do 18. roku życia - zapowiedział.

"Polacy objęci programem zaoszczędzą rocznie około 2,5 mld zł"

Jakie farmaceutyki znajdą się w tym programie? - Lista (bezpłatnych - przyp. red.) leków jest w trakcie opracowania. Będzie ogłoszona w drodze obwieszczenia ministra zdrowia po przyjęciu ustawy - poinformowało nas Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

- Zakres dostępnych leków, z uwagi na samą grupę pacjentów do 18. roku życia, która przyjmuje inne leki niż seniorzy, będzie poszerzony. Programem zostaną objęte leki, które są przepisywane na receptę - podaje resort zdrowia.

- Polacy objęci programem zaoszczędzą około 2,5 mld zł. Rozszerzenie programu o dzieci do 18. roku życia oraz seniorów między 65. a 75. rokiem życia wyniesie ponad 1,5 mld zł w ujęciu rocznym - podawało nam w maju br. Centrum Informacyjne Rządu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!