Partnerzy portalu

Lubelszczyzna musi się liczyć z możliwością wprowadzenia obostrzeń. Jeden powiat blisko czerwonej strefy

  • pap/pt
  • 29 września 2021 - 17:28 | Aktualizacja: 29 września 2021 - 17:42
Ponownie mamy najwyższy dobowy wskaźnik zakażeń. Wynosi on obecnie 10,5 na 100 tys. mieszkańców – podał w środę podczas konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka. Dodał, że jeśli doszłoby teraz do wprowadzenia regionalnych obostrzeń, to trzy powiaty znalazłyby się w żółtej strefie.
  • Ministerstwo Zdrowia podało w środę informację o 220 nowych zakażeniach w woj. lubelskim na ponad 1,2 tys. w całej Polsce.
  • Jeśli dojdzie do wprowadzenia regionalnych obostrzeń, to w strefie żółtej znalazłyby się obecnie trzy powiaty z woj. lubelskiego: łęczyński, lubelski, janowski, które mają najwyższe wskaźniki zakażeń w ujęciu tygodniowym.
  • Powiat łęczyński znajduje się blisko nawet czerwonej strefy ze względu na wskaźnik zakażeń, który wynosi 16 na 100 tys. mieszkańców.

Ministerstwo Zdrowia podało w środę informację o 220 nowych zakażeniach w woj. lubelskim na ponad 1,2 tys. w całej Polsce. "Mamy ponownie najwyższy dobowy wskaźnik zakażeń. Wynosi on obecnie 10,5 na 100 tys. mieszkańców. Na drugim miejscu jest woj. podlaskie ze wskaźnikiem 9,7, a dalej mazowieckie ze wskaźnikiem 3,6" - poinformował podczas konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Przekazał za rzecznikiem MZ, że jeśli dojdzie do wprowadzenia regionalnych obostrzeń, to w strefie żółtej znalazłyby się obecnie trzy powiaty z woj. lubelskiego: łęczyński, lubelski, janowski, które mają najwyższe wskaźniki zakażeń w ujęciu tygodniowym. "Powiat łęczyński znajduje się blisko nawet czerwonej strefy ze względu na wskaźnik zakażeń, który wynosi 16 na 100 tys. mieszkańców" - podał wojewoda.

Szpitale na Lubelszczyźnie

W szpitalach województwa lubelskiego zajętych jest połowa z 524 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Natomiast 19 osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii, gdzie przygotowane są 33 łóżka respiratorowe. W szpitalu tymczasowym w Lublinie przebywa obecnie 11 zakażonych, jeszcze 17 łóżek pozostaje wolnych. Wojewoda przekazał, że od pierwszego października liczba łóżek zakaźnych wzrośnie o 53 miejsca: 18 w Chełmie, 28 w szpitalu tymczasowym i 7 łóżek w Białej Podlaskiej.

W ciągu ostatniej doby na Lubelszczyźnie wykonano 2 tys. szczepień. Wojewoda zwrócił jednak uwagę, że w pełni zaszczepionych jest 38 proc. mieszkańców Lubelszczyzny. "Gorzej od nas jest w woj. podkarpackim, gdzie ten poziom wynosi 35 proc." - wyliczył wojewoda.

Pod względem powiatów najwięcej zaszczepionych mieszka w Lublinie (53,2 proc.), pow. puławskim (49,2 proc.), w Chełmie (47,3 proc.). Natomiast najmniej osób zaszczepionych jest w pow. radzyńskim, łukowskim, lubartowskim. Z kolei w czołówce najbardziej wyszczepionych gmin znajduje się Stoczek Łukowski (54,4 proc.), Puławy (53,6 proc.), Lublin (53,2 proc.). "Najgorsze wyniki ma gmina Serniki (25,8), następnie gmina wiejska Łuków (27,8) i gmina Tereszpol (28,1)" - podał Sprawka.

Z powodu zakażeń koronawirusem w 72 szkołach na Lubelszczyźnie lekcje realizowane były w środę częściowo bądź całkowicie zdalnie. Z czego w czterech szkołach (Puchaczów - 2, Dębica - 1, Chełm - 1) wszyscy uczniowie przeszli w tryb nauki zdalnej. Według danych Kuratorium Oświaty w Lublinie w regionie działa 2,4 tys. szkół i placówek oświatowych. Uczy się w nich 334 tys. uczniów i słuchaczy.

Dyscyplina i kontrola w pandemii

Wojewoda poinformował również, że w środę uczestniczył w wideokonferencji z przedstawicielami samorządów na Lubelszczyźnie, podczas której zwrócił uwagę na zwiększenie dyscypliny społecznej poprzez kontrolę. "Apelowałem o aktywność straż miejskich i wsparcie tych działań policji. Od początku września policja podjęła w stosunku do 2400 osób działania związane z egzekwowaniem obowiązku stosowania się do obostrzeń" - podkreślił wojewoda.

Jak dodał, drugim tematem spotkana był przebieg akcji promocyjnej szczepień w gminach, które otrzymały na ten cel od 10 do 30 tys. zł w zależności od liczby mieszkańców. "Są gminy, które wyczerpały te środki, ale z kolei są też gminy, które chcą środki zwracać, bo nie w pełni je wykorzystały. Jest to kompletnie niezrozumiałe, że gmina nie potrafi wykorzystać 10 tys. zł na promocję szczepień, a takie przypadki niestety są" - wyjaśnił Lech Sprawka.

Rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w piątek do Lublina na rozmowy z wojewodą - m.in. o sytuacji w woj. lubelskim - przyjedzie minister Adam Niedzielski.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!