Zarząd Związku Województw RP oczekuje zwiększenia skuteczności działania systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz poprawy stanu zdrowotności obywateli naszego kraju. - Apelujemy do Ministra Zdrowia RP o podjęcie dalszych działań wspierających koordynację opieki medycznej - czytamy w stanowisko marszałków w sprawie koordynacji opieki medycznej.
Koordynacja opieki nad pacjentem jest niezbędna na każdym poziomie działalności medycznej, a korzyści wynikające z wykorzystania czasu pracy lekarza na czynności, które może zrealizować inny profesjonalista medyczny, będą pozwalały na poprawę dostępności do opieki zdrowotnej – piszą samorządowcy z Związku Województw w stanowisku w sprawie koordynacji opieki medycznej.
Czytaj: Reforma planowania przestrzennego. Nowe koszty dla samorządów
Jak dodają, bardzo duże obciążenie pracą lekarzy rodzinnych wynikające z wielu przyczyn, szczególnie z niedoboru lekarzy zajmujących się pacjentem na etapie podstawowej opieki zdrowotnej, skutkuje opóźnieniami w dostępie i obniżeniem jakości opieki zdrowotnej.
Dlatego właśnie, w ocenie ZWRP, konieczne jest wsparcie lekarzy na wszystkich poziomach opieki przez dodatkowy personel, który będzie koordynował prowadzone pod nadzorem lekarzy działania.
Jak napisano, na obecnym etapie, pomoże to w usprawnieniu działania systemu opieki zdrowotnej w Polsce, a także wpłynie na podniesienie jego jakości.
„Poprowadzenie koordynacji opieki pomiędzy szpitalami a opieką ambulatoryjną, w tym opieką podstawową oraz rehabilitacją, poprawi wyniki leczenia i wpłynie na większe zadowolenie pacjentów z pomocy medycznej” – tłumaczą autorzy stanowiska.
Zdaniem samorządowców zaletą takiego rozwiązania jest bez wątpienia możliwość w miarę szybkiego wejścia na medyczny rynek pracy dodatkowej grupy pracowników.
„Podjęte już wcześniej działania koordynujące opiekę nad pacjentem onkologicznym spełniają zakładane oczekiwania, stąd taka inicjatywa, w ocenie zarządu Związku Województw RP ma szansę na to, aby się sprawdziła.
Samorządowcy przypominają, że prowadzony pod nadzorem NFZ w Polsce pilotażowy program koordynowanej opieki medycznej POZ+ wskazał również zalety zatrudnienia koordynatora w opiece podstawowej.
„Biorąc pod uwagę, iż zostały już otworzone ramy formalno-finansowe zaangażowania w proces koordynacji opieki sygnalizujemy, że dla usprawnienia i osiągnięcia zamierzonych celów koordynacji, należy poszukiwać rozwiązań wspierających dla takich zmian".
Jak dodają samorządowcy, jedną z bolączek naszego systemu opieki zdrowotnej jest niedobór kadr medycznych, stąd potrzeba wsparcia. Zgodnie z obowiązującymi priorytetami wskazywanymi przez Komisję Europejską, takie rozwiązanie dałoby możliwość wykorzystania środków europejskich w obszarze edukacji zdrowotnej i profilaktyki, a osoby posiadające stosowne kwalifikacje, zwiększyłyby efektywność programów profilaktycznych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!