PARTNERZY PORTALU

Marszałkowie apelują o dodatkowych pracowników w służbie zdrowia

  • pt    20 czerwca 2022 - 19:57
Marszałkowie apelują o dodatkowych pracowników w służbie zdrowia
Konieczne jest wsparcie lekarzy na wszystkich poziomach opieki (fot. shutterstock)

Zarząd Związku Województw RP oczekuje zwiększenia skuteczności działania systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz poprawy stanu zdrowotności obywateli naszego kraju. - Apelujemy do Ministra Zdrowia RP o podjęcie dalszych działań wspierających koordynację opieki medycznej - czytamy w stanowisko marszałków w sprawie koordynacji opieki medycznej.
  • Konieczne jest wsparcie lekarzy na wszystkich poziomach opieki przez dodatkowy personel, który będzie koordynował prowadzone pod nadzorem lekarzy działania.
  • Zdaniem samorządowców zaletą takiego rozwiązania jest bez wątpienia możliwość w miarę szybkiego wejścia na medyczny rynek pracy dodatkowej grupy pracowników.
  • Jedną z bolączek naszego systemu opieki zdrowotnej jest niedobór kadr medycznych, stąd potrzeba wsparcia. 

Koordynacja opieki nad pacjentem jest niezbędna na każdym poziomie działalności medycznej, a korzyści wynikające z wykorzystania czasu pracy lekarza na czynności, które może zrealizować inny profesjonalista medyczny, będą pozwalały na poprawę dostępności do opieki zdrowotnej – piszą samorządowcy z Związku Województw w stanowisku w sprawie koordynacji opieki medycznej.

Czytaj: Reforma planowania przestrzennego. Nowe koszty dla samorządów

Jak dodają, bardzo duże obciążenie pracą lekarzy rodzinnych wynikające z wielu przyczyn, szczególnie z niedoboru lekarzy zajmujących się pacjentem na etapie podstawowej opieki zdrowotnej, skutkuje opóźnieniami w dostępie i obniżeniem jakości opieki zdrowotnej.

Dlatego właśnie, w ocenie ZWRP, konieczne jest wsparcie lekarzy na wszystkich poziomach opieki przez dodatkowy personel, który będzie koordynował prowadzone pod nadzorem lekarzy działania.

Jak napisano, na obecnym etapie, pomoże to w usprawnieniu działania systemu opieki zdrowotnej w Polsce, a także wpłynie na podniesienie jego jakości.

„Poprowadzenie koordynacji opieki pomiędzy szpitalami a opieką ambulatoryjną, w tym opieką podstawową oraz rehabilitacją, poprawi wyniki leczenia i wpłynie na większe zadowolenie pacjentów z pomocy medycznej” – tłumaczą autorzy stanowiska.

Wejście na rynek medyczny

Zdaniem samorządowców zaletą takiego rozwiązania jest bez wątpienia możliwość w miarę szybkiego wejścia na medyczny rynek pracy dodatkowej grupy pracowników.

„Podjęte już wcześniej działania koordynujące opiekę nad pacjentem onkologicznym spełniają zakładane oczekiwania, stąd taka inicjatywa, w ocenie zarządu Związku Województw RP ma szansę na to, aby się sprawdziła.

Samorządowcy przypominają, że prowadzony pod nadzorem NFZ  w Polsce pilotażowy program koordynowanej opieki medycznej POZ+ wskazał również zalety zatrudnienia koordynatora w opiece podstawowej.

„Biorąc pod uwagę, iż zostały już otworzone ramy formalno-finansowe zaangażowania w proces koordynacji opieki sygnalizujemy, że dla usprawnienia i osiągnięcia zamierzonych celów koordynacji, należy poszukiwać rozwiązań wspierających dla takich zmian".

Jak dodają samorządowcy, jedną z bolączek naszego systemu opieki zdrowotnej jest niedobór kadr medycznych, stąd potrzeba wsparcia. Zgodnie z obowiązującymi priorytetami wskazywanymi przez Komisję Europejską, takie rozwiązanie dałoby możliwość wykorzystania środków europejskich w obszarze edukacji zdrowotnej i profilaktyki, a osoby posiadające stosowne kwalifikacje, zwiększyłyby efektywność programów profilaktycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!