Partnerzy portalu

Miasto uruchomiło kolejną edycję programu in vitro

Pierwsze dzieci, których rodzice skorzystali z programu "In vitro dla Radomia", urodzą się w najbliższych tygodniach i miesiącach. Miasto uruchomiło kolejną edycję programu dla następnych 25 par bezskutecznie starających się o potomstwo.
  • W tym roku w programie "In vitro dla Radomia" będzie mogło wziąć udział kolejnych 25 par.
  • Zdaniem wiceprezydent Radomia Marty Michalskiej-Wilk to nadzieja i szansa dla par bezskutecznie starających się o potomstwo.
  • Na ten cel w budżecie miasta zarezerwowano 300 tys. zł.

Do programu polityki zdrowotnej "In vitro dla Radomia - Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w roku 2022" zgłosiło się 40 par. Z procedur przewidzianych w ramach programu skorzystało 21 par - poinformował Janusz Kalinowski z biura prasowego radomskiego magistratu.

In vitro to ludzie, in vitro to szczęście przyszłych rodziców

"Przeprowadzono 25 zabiegów. Z dofinansowania do drugiej próby skorzystało 6 par. Na podstawie danych statystycznych z Klinik Leczenia Niepłodności uzyskano osiem prawidłowo rozwijających się ciąż. U pierwszych dwóch pacjentek szczęśliwe rozwiązanie nastąpi za 4-5 tygodni. Kolejne rozwiązania planowane są na III i IV kwartał roku" - przekazał Kalinowski.

W tym roku w programie "In vitro dla Radomia" będzie mogło wziąć udział kolejnych 25 par. Zdaniem wiceprezydent Radomia Marty Michalskiej-Wilk to nadzieja i szansa dla par bezskutecznie starających się o potomstwo. Na ten cel w budżecie miasta zarezerwowano 300 tys. zł.

"In vitro to ludzie, in vitro to szczęście przyszłych rodziców. Dlatego gdy polski rząd ten program zlikwidował, jest obowiązkiem miasta, by takie działania prowadzić" - podkreśliła wiceprezydent miasta.

Konkurs na realizację zadania wygrało Parens Centrum Leczenia Niepłodności z Krakowa. Maksymalna kwota dofinansowania dla jednej pary, na przeprowadzenie do dwóch procedur, wyniesie 12 tys. zł.

Uczestnicy programu muszą być mieszkańcami Radomia, rozliczającymi w gminie podatek dochodowy za poprzedni rok. W programie mogą wziąć udział pary, w których wiek kobiety mieści się w przedziale od 20 do 40 lat. To pary, u których została stwierdzona niepłodność powyżej 12 miesięcy i miały przeprowadzoną pełną diagnostykę potwierdzoną dokumentacją medyczną.

W Radomiu realizowany jest też drugi program dla par dotkniętych niepłodnością. "Program wspierania zdrowia prokreacyjnego dedykowanego dla mieszkańców Radomia" będzie finansowany w ramach budżetu obywatelskiego. Mogą z niego korzystać pary z Radomia, które bez powodzenia starają się o dziecko, ale nigdy wcześniej nie były zdiagnozowane pod kątem niepłodności i jej przyczyn. Na ten cel miasto zarezerwowało ponad 2,3 mln zł.

Podstawą programu jest bezpłatna diagnostyka. Oprócz konsultacji ginekologicznych, andrologicznych czy urologicznych pary mają wykonywane badania specjalistyczne i otrzymują wsparcie psychologiczne.

Pary borykające się z niepłodnością musiały płacić za zabiegi z własnej kieszeni

W leczeniu niepłodności najczęściej wykorzystywane jest sztuczne zapłodnienie metodą in vitro. W Polsce w latach 2013-2016, kiedy obowiązywała refundacja zabiegów przez państwo, dzięki metodzie in vitro urodziło się ponad 22 tys. dzieci. Obecnie metoda ta nie jest dofinansowywana przez państwo.

W ostatnich latach pary borykające się z niepłodnością musiały płacić za zabiegi z własnej kieszeni. Część z nich mogła też liczyć na dofinasowanie metody in vitro przez niektóre samorządy. Jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się na to 10 lat temu Częstochowa. W kolejnych latach dołączyły do niej m.in. Płock, Kraków, Warszawa, Sosnowiec, Słupsk czy Gorzów Wielkopolski, a także samorządy wojewódzkie np. Mazowsza czy Wielkopolski.

Według danych Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) niepłodność dotyka 1,5 mln polskich par, czyli ok. 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym.

Pod koniec marca Koalicja Obywatelska (KO) złożyła w Sejmie obywatelski projekt ustawy w sprawie refundacji procedury in vitro. Zebrano pół miliona podpisów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!