Partner portalu

Miliardy na służbę zdrowia z samorządów. Ile? Związek Powiatów Polskich policzył

 • AKC
 • 10 marca 2021 - 15:32
Pod koniec grudnia minister zdrowia wydał zarządzenie w sprawie utworzenia zespołu do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji szpitali. W odpowiedzi na zapowiadane zmiany, Związek Powiatów Polskich podjął liczne interwencje, mające na celu zwrócenie uwagi na podstawowy problem, z jakim boryka się system ochrony zdrowia w Polsce -  niewystarczającą liczbę środków finansowych. Jak to finansowanie wygląda w innych krajach UE, jakie nakłady na szpitale ponoszą samorządy? Odpowiedzi na te pytanie znajdujemy w najnowszych raportach ZPP.
 • Na przestrzeni lat będących przedmiotem analizy ZPP, powiaty i miasta na prawach powiatu wydatkowały na szpitale ogólne przeszło 3,5 mld zł.
 • W wydatkach zarówno powiatów jak i miast na prawach powiatu dominowały wydatki majątkowe.
 • W przypadku powiatów ziemskich zaniepokojenie budzi duży wzrost w 2019 r. wydatków z tytułu pokrycia ujemnego wyniku finansowego szpitali - do przeszło 90 mln zł. W latach poprzednich wydatki z tego tytułu oscylowały w graniach 20 mln zł.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE3

 • Obserwator 2021-03-11 13:18:44
  Do Pozytywna: Miliardy pisze się przez i a nie j. Jaka pisownia taki komentarz!!!
 • Pozytywna 2021-03-11 10:36:35
  Miljardy to zostały już wydane na puste szpitale covidowe i na wynagrodzenia covidowe, a pacjenci umierają nagminnie bez leczenia, Miljardy na nieskutecznie teczne szczepionki, kiedy w zasięgu amantadyna, samorządowcy wiedzą kto w tym ma interes, tylko milczą. Wstyd!
 • Radny 2021-03-10 16:46:32
  Skoro powiaty tyle milionów złoty dokładają do szpitali to dlaczego nie chcą ich się pozbyć? Odpowiedź jest jedna stołki dla kolesi -z mojego ogródka kwoty które dokładamy na inwestycje w szpitalu to ekstra pensję dla kolesi zatrudnionych w tychże szpitalach na wymyślonych stanowiskach. Gdyby ich ni...e było wystarczyło by na wszystko. P.S. A związek powiatów to zdecydowana większość jest członkami Platformy obywatelskiej  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!