"Nawigator pacjenta" informuje, jak funkcjonuje sektor ochrony zdrowia

W środę w Warszawie odbyła się konferencja prasowa na temat publikacji "Nawigator pacjenta", informatora mającego pomóc pacjentom w poruszaniu się w systemie ochrony zdrowia i mówiącego, gdzie i w jakich sytuacjach szukać pomocy.
Informator jest do pobrania pod artykułem
"Chcemy, by nawigator stał się pomocnym narzędziem, dzięki któremu pacjenci szybciej otrzymają informację, jak funkcjonuje sektor ochrony zdrowia i jak się w nim sprawnie poruszać. Mam nadzieję, że pacjenci wyposażeni w odpowiedni zasób informacji będą czuć się bardziej komfortowo, korzystając z usług medycznych" - mówił podczas konferencji Bartłomiej Chmielowiec.

Czytaj więcej
Miliardy z budżetów powiatów na szpitale. Są wyliczeniaDla pacjentów i ich rodzin, dla pracowników systemu zdrowia i placówek medycznych
Dodał, że publikacja przeznaczona jest nie tylko dla pacjentów i ich rodzin, ale także dla pracowników systemu zdrowia i placówek medycznych. "Stanowi ona materiał uzupełniający wiedzę oraz wiarygodne źródło aktualnych informacji" - wyjaśnił.
"Nawigator" to publikacja w formie pytań i odpowiedzi. Wyjaśnia zagadnienia, które często stanowią problem dla pacjentów poszukujących drogi do szybkiego otrzymania pomocy medycznej i skutecznego leczenia. Został opracowany przez grono lekarzy rodzinnych, pracujących w POZ i przez ekspertów rzecznika.
Jak otrzymać zwolnienie lekarskie, kiedy jechać na SOR?
Publikacja wskazuje również, w jakich sytuacjach udać się na SOR, a kiedy wezwać na pomoc zespół ratownictwa medycznego, wyjaśnia zasady refundacji leków i wyrobów medycznych, otrzymania zwolnienia lekarskiego oraz prawa do opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Odpowiada także na pytania odnośnie zasad działania transportu sanitarnego i zaświadczeń lekarskich oraz opieki hospicyjnej.
Jest podzielony na rozdziały tematyczne, m.in.: podstawowa opieka zdrowotna, teleporady, opieka koordynowana, poradnie specjalistyczne, leczenie szpitalne i badania profilaktyczne.
"Chcieliśmy ułatwić pacjentom zrozumienie zasad funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce, a także pomoc w sytuacjach, gdy będą potrzebowali skorzystać ze świadczeń" - mówiła konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz Migas.

Czytaj więcej
Rusza pilotażowy program badania stóp u dzieci
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.