Partnerzy portalu

"Nawigator pacjenta" informuje, jak funkcjonuje sektor ochrony zdrowia

  • PAP/KO
  • Opublikowano: 31 maja 2023 - 13:30
Chcemy, by "Nawigator pacjenta" stał się pomocnym narzędziem, dzięki któremu będzie można szybko otrzymać informację, jak funkcjonuje sektor ochrony zdrowia w Polsce – mówił w środę rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

W środę w Warszawie odbyła się konferencja prasowa na temat publikacji "Nawigator pacjenta", informatora mającego pomóc pacjentom w poruszaniu się w systemie ochrony zdrowia i mówiącego, gdzie i w jakich sytuacjach szukać pomocy.

Informator jest do pobrania pod artykułem

"Chcemy, by nawigator stał się pomocnym narzędziem, dzięki któremu pacjenci szybciej otrzymają informację, jak funkcjonuje sektor ochrony zdrowia i jak się w nim sprawnie poruszać. Mam nadzieję, że pacjenci wyposażeni w odpowiedni zasób informacji będą czuć się bardziej komfortowo, korzystając z usług medycznych" - mówił podczas konferencji Bartłomiej Chmielowiec.

Dla pacjentów i ich rodzin, dla pracowników systemu zdrowia i placówek medycznych

Dodał, że publikacja przeznaczona jest nie tylko dla pacjentów i ich rodzin, ale także dla pracowników systemu zdrowia i placówek medycznych. "Stanowi ona materiał uzupełniający wiedzę oraz wiarygodne źródło aktualnych informacji" - wyjaśnił.

"Nawigator" to publikacja w formie pytań i odpowiedzi. Wyjaśnia zagadnienia, które często stanowią problem dla pacjentów poszukujących drogi do szybkiego otrzymania pomocy medycznej i skutecznego leczenia. Został opracowany przez grono lekarzy rodzinnych, pracujących w POZ i przez ekspertów rzecznika.

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie, kiedy jechać na SOR?

Publikacja wskazuje również, w jakich sytuacjach udać się na SOR, a kiedy wezwać na pomoc zespół ratownictwa medycznego, wyjaśnia zasady refundacji leków i wyrobów medycznych, otrzymania zwolnienia lekarskiego oraz prawa do opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Odpowiada także na pytania odnośnie zasad działania transportu sanitarnego i zaświadczeń lekarskich oraz opieki hospicyjnej.

Jest podzielony na rozdziały tematyczne, m.in.: podstawowa opieka zdrowotna, teleporady, opieka koordynowana, poradnie specjalistyczne, leczenie szpitalne i badania profilaktyczne.

"Chcieliśmy ułatwić pacjentom zrozumienie zasad funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce, a także pomoc w sytuacjach, gdy będą potrzebowali skorzystać ze świadczeń" - mówiła konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz Migas.

 

DO POBRANIA
Nawigator Pacjenta
2.2 MB format pliku: PDF
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!