Partnerzy portalu

NFZ przeznaczył około 3,2 mld zł na sfinansowanie testów wykrywających koronawirusa

Narodowy Fundusz Zdrowia do tej pory przeznaczył blisko 3 mld zł na sfinansowanie testów genetycznych Real Time-PCR i 213 mln zł na testy antygenowe - poinformowała rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk.

"Do tej pory NFZ przeznaczył blisko 3 mld zł na sfinansowanie testów RT-PCR i 213 mln zł na testy antygenowe" - zaznaczyła rzeczniczka.

Zgodnie z danymi przekazywanymi przez resort zdrowia od początku epidemii przebadane zostało 21 mln 283 tys. 367 osób. W sumie pobrano 21 mln 708 tys. 592 próbek do badania. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej POZ, odkąd uzyskali takie uprawnienie, zlecili 4 mln 419 tys. 655 badań.

Rzecznik NFZ przypomniała, że zlecenie na test na obecność koronawirusa może wystawić każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki medycznej (tzw. wieczorynki), lekarz, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Pacjent może mieć wykonany test również podczas przyjęcia do szpitala.

Czytaj też: Rząd przygotowuje proces, który umożliwi szczepienie osób pełnoletnich trzecią dawką

Istnieje także możliwość samodzielnego otrzymania skierowania na badanie przez wypełnienie formularza na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa.

Pobranie wymazu do wykonania testu następuje w punkcie pobrań lub w domu pacjenta.

"W kraju działa 486 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Dla porównania, w lipcu i sierpniu funkcjonowało ich 478" - podsumowała.

Rzecznik NFZ zaznaczyła też, że liczba punktów i godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemicznej.

"Placówki medyczne elastycznie reagują na pojawiające się w tym zakresie potrzeby. Szczególną uwagę zwracamy na regiony, gdzie występuje wzrost zachorowań, np. w woj. lubelskim w ostatnim okresie ponownie rozpoczęły funkcjonowanie cztery punkty pobrań, dwa w woj. kujawsko-pomorskim. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych" - zapewniła.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!