Partnerzy portalu

Niedobra i poważna sytuacja epidemiologiczna na Podlasiu

  • PAP
  • 15 października 2021 - 13:21 | Aktualizacja: 15 października 2021 - 13:50
Jako "niedobrą, poważną" ocenił w piątek sytuację epidemiologiczną w województwie podlaskim wojewoda Bohdan Paszkowski. Po raz kolejny zaapelował o zachowywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i szczepienia, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju epidemii.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o 321 potwierdzonych przypadkach COVID-19 w Podlaskiem. To największy dobowy przyrost dzienny w ostatnich tygodniach w województwie.

Podlaskie utrzymuje się na trzecim miejscu wśród regionów w Polsce - pod względem liczby zachorowań - za Mazowieckim i Lubelskim. Dokładnie przed rokiem było na ostatnim miejscu - przypomina urząd. Wtedy było 139 nowych przypadków ( w szpitalach ponad 280 zakażonych).

Z publikowanych systematycznie przez Podlaski Urząd Wojewódzki danych wynika, że w tym tygodniu, który jeszcze się nie skończył, w regionie zanotowano najwięcej przypadków zakażeń od miesięcy. Tygodniowa liczba przekroczyła 1,2 tys. przypadków.

"Sytuacja jest niedobra, albowiem mamy duże ilości zakażeń. W ślad za tym idą też zwiększone obciążenia łóżkami covidowymi w szpitalach. W tej chwili mamy zabezpieczone 682 łóżka dla pacjentów zakażonych COVID-em. Mamy też obłożenie w wysokości trzystu łóżek" - poinformował PAP wojewoda.

Jeszcze przed tygodniem szpitale w regionie zapewniały pacjentom z koronawirusem 561 łóżek. Przed tygodniem w piątek dzienna liczba zakażeń wynosiła 192.

Bohdan Paszkowski podkreśla, że w związku z sytuacją należy zwracać większą uwagę na to, aby konsekwentnie przestrzegać obowiązujących obostrzeń sanitarnych, nosić maseczki w sklepach, podczas zgromadzeń, w komunikacji publicznej.

"Jednym słowem sytuacja jest poważna. Nie chcemy, aby epidemia w sposób bardzo istotny rozlała się na terenie naszego województwa, stąd też ponawiam również w tej formie apel o to, aby przestrzegać zasad dotyczących i dystansu społecznego i noszenia maseczek i przestrzegania innych przepisów sanitarnych" - ocenił wojewoda.

Bohdan Paszkowski po raz kolejny apeluje o zaszczepienie się tych osób, które jeszcze tego nie zrobiły ( w regionie w pełni zaszczepionych jest ponad 41 proc. osób). "Albowiem zakażeń mamy dużo, hospitalizacji mamy sporo i w związku z powyższym obawiamy się, że może to spowodować jeszcze trudniejszą sytuację epidemiczną" -zaznaczył wojewoda.

Paszkowski przypomniał, że cały czas - zależnie od sytuacji epidemiologicznej - podejmowane są na bieżąco, "z wyprzedzeniem potrzeb", decyzje związane ze zwiększaniem w szpitalach liczby łóżek dla pacjentów covidowych. "Ale też pamiętamy o tym, aby zachować tę harmonię między potrzebami pacjentów covidowych, a niecovidowych" - mówi wojewoda.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!