Partnerzy portalu

Niedzielski: skala problemów psychologicznych młodzieży jest ogromna

  • PAP/rs
  • 28 marca 2023 - 10:28 | Aktualizacja: 28 marca 2023 - 11:08
Wiemy jak ogromnym wyzwaniem jest skala problemów psychologicznych wśród młodzieży, dlatego rozbudowujemy system centrów opieki środowiskowej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W kraju -jak podał - działa już 360 Centrów Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

We wtorek szef resortu zdrowia wziął udział w Warszawie w otwarciu kolejnego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży.

"Jak wszyscy wiemy ogromnym wyzwaniem, szczególnie w dobie postcovidowej, jest to, co się dzieje z młodzieżą. Widzimy rosnąca liczbę prób samobójczych, widzimy, że skala problemów psychologicznych, jaka pojawia się w grupie młodzieży jest ogromna" - wskazał szef MZ.

Zaznaczył, że jest to problem, który dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy, całego świata. Jak mówił, w kontekście tych problemów rozpoczęta w 2019 r. reforma psychiatrii dzieci i młodzieży "przygotowała nas w jakimś stopniu do odpowiedzi na sytuacje, z jaka mamy teraz do czynienia".

"Dziś otwieramy kolejny ośrodek opieki środowiskowej. Istotą reformy, którą prowadzimy jest to, że oprócz szpitali, oprócz oddziałów, na których leczone są dzieci, rozbudowujemy cały system centrów opieki środowiskowej. W tej chwili w Polsce tych ośrodków jest już 360. Staramy się by pokrycie w kraju, było równomierne" - zapewnił Niedzielski.

Przyznał jednocześnie, że "mamy jeszcze pewne białe plamy, szczególnie w woj. zachodniopomorskim, które będziemy w najbliższym czasie ponownie starali się zapewnić".

Podał, że według szacunków w otwartym we wtorek w Warszawie Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży rocznie wsparcie będzie mogło uzyskać ok. 300 rodzin. Podkreślił, że w centrach opieki środowiskowej nie tylko leczone i wspierane są dzieci, ale także całe ich rodziny. "Najczęściej diagnoza i sam proces leczenia wymaga włączenia rodziny, wymaga wspólnego przedyskutowania z terapeutą problemów, które dotyczą dziecka" - zaznaczył.

KOMENTARZE1

  • poszukiwacz prawdy 2023-03-28 14:32:46
    W "umiejętnym zarządzaniu strategicznym" można łatwo doprowadzić do samobójstw, chorób psychicznych, alkoholizmu....., wiele tego ministrze, specjalisto od budowania psychiki idącej w kierunku nieszczęść. Masz podsłuch i wiesz kto to pisze - z przyjemnością spotkam się z tobą ale przy wype...łnionej sali ludzi poszukujących prawdę. Pierwszym krokiem byłoby podeptanie twoich zasad moralnych - bo w zarządzaniu strategicznym sprawdziłeś się jak przyjaciel Hitlera....  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!