Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Nowy pawilon onkologiczny w Brzozowie

  • PAP
  • 13 kwietnia 2012 - 12:46
W Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie otwarto w piątek nowy pawilon lecznictwa onkologicznego, w którym będą działać oddziały: chemioterapii, hematologii i dziecięcy, a także poradnie onkologiczne.
Pacjenci zaczną hospitalizację w nowym pawilonie na przełomie kwietnia i maja – powiedział dyrektor szpitala Antoni Kolbuch. Do tego czasu obiekt oraz wszystkie oddziały muszą jeszcze uzyskać zgodę inspektora nadzoru budowlanego.

W nowym pawilonie będą działać oddziały chemioterapii, hematologii i dziecięcy – łącznie 104 łóżka oraz 13 dodatkowych dla rodziców i opiekunów małych pacjentów. Będzie tu też tzw. dzienna chemioterapia, gabinety poradni chemioterapii i hematologii onkologicznej, mały hotel dla pacjentów leczonych ambulatoryjnie chemioterapią i radioterapią oraz dla opiekunów pacjentów. Są też m.in. gabinety psychologów klinicznych.

Kolbuch wyjaśnił, że rozbudowa Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie była konieczna głównie ze względu na niewystarczające dotychczas warunki lokalowe. Jak zauważył, do leczenia onkologicznego kwalifikowanych jest coraz więcej osób – w ciągu ostatnich trzech lat hospitalizacja na wszystkich oddziałach onkologicznych w szpitalu w Brzozowie wzrosła o ponad 62 proc. i na dotychczasowych oddziałach było coraz ciaśniej.

Koszt inwestycji to 13 mln zł – m.in. 5 mln zł pochodziło z budżetu samorządu podkarpackiego, a 6 mln zł z kredytu bankowego zabezpieczonego hipoteką majątku powiatu brzozowskiego. Na nowoczesne wyposażenie pawilonu wydano ponad 800 tys. zł.

Dyrektor dodał, że jest to pierwszy etap rozbudowy Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie. Tuż obok powstaje nowy budynek, w którym znajdzie się pierwszy na Podkarpaciu bank komórek macierzystych i ośrodek przeszczepów szpiku, a także izolatki dla pacjentów hematologii, apteka z pracownią leków cytostatycznych i pracownia żywienia pozajelitowego. Termin powstania tego segmentu wyznaczono wstępnie na 2014 rok.

Ponadto w starym budynku zostaną przeprowadzone modernizacje i remonty na oddziałach, które przeniosą się do nowego pawilonu; powstanie tam oddział dla pacjentów radioterapii oraz chirurgia onkologiczna.

W planach jest także budowa nowoczesnego zaplecza diagnostycznego, dzięki któremu szpital nie będzie już musiał robić kosztownych badań w odległych klinikach.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!