PKN Orlen wdroży program, który ma ułatwić mieszkańcom Płocka i powiatu płockiego monitorowanie stanu zdrowia, profilaktykę i leczenie chorób. W realizację prozdrowotnego projektu zaangażują się warszawskie Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc. W najbliższych kilku latach Orlen planuje przeznaczyć na ten cel 10 mln złotych.
- W Płocku zatrudnionych jest prawie 70 proc. pracowników Orlenu, czyli ponad 3,5 tys. osób.
- - Biznesowi nie jest wszystko jedno i angażuje się w kwestie zdrowia społeczności lokalnej. Wsparcie służby zdrowia stanowi świetną długoterminową inwestycję - mówi prof. Jan Walewski, dyrektor stołecznego Centrum Onkologii.
- Ważnym elementem programu, który będzie realizowany przez co najmniej najbliższych pięć lat, będą działania edukacyjne.
W piątek 13 września odbyło się spotkanie poświęcone inicjatywom PKN Orlen na rzecz profilaktyki zdrowotnej mieszkańców Płocka i okolic. M.in. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, minister zdrowia Łukasz Szumowski i dyrektor stołecznego Centrum Onkologii prof. Jan Walewski podpisali list intencyjny w tej sprawie.
- Czujemy się odpowiedzialni za najbliższe otoczenie. W Płocku zatrudnionych jest blisko 70 proc. pracowników PKN Orlen, czyli ponad 3,5 tys. osób. Ten projekt to również przykład unikalnego w skali kraju partnerstwa biznesu i sektora zdrowia, w którym ważną rolę odegrało Ministerstwo Zdrowia - mówi Obajtek.
- Biznesowi nie jest wszystko jedno i angażuje się w kwestie zdrowia społeczności lokalnej. Wsparcie służby zdrowia stanowi świetną długoterminową inwestycję, która zwróci się wielokrotnie w postaci poprawy zdrowia pracowników i mieszkańców Płocka i powiatu płockiego - dodaje prof. Walewski.
Program będzie realizowany w czterech obszarach:
1) Raportowanie o stanie zdrowia mieszkańców powiatu płockiego oraz badanie przyczyn zachorowań na nowotwory i identyfikacja głównych czynników ryzyka;
2) Działania z zakresu prewencji i edukacja w określonych grupach docelowych m.in. wśród dzieci, młodzieży i osób palących;
3) Szybka ścieżka diagnostyczna i leczenia dla wykrytych przypadków nowotworów, poprzez stworzenie odpowiednich procedur i współpracę lekarzy ze specjalistycznymi ośrodkami;
4) Stałe monitorowanie uzyskiwanych wyników i bieżące modyfikowanie działań w zakresie edukacji i profilaktyki pod kątem uzyskiwanych danych.
Ważnym elementem programu profilaktyki oraz leczenia chorób płuc i nowotworów dla Płocka i powiatu płockiego, który będzie realizowany przez co najmniej najbliższych pięć lat, będą działania edukacyjne. Zostaną one skierowane zarówno do mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży, jak i lekarzy, którzy zajmują się diagnostyką w tej dziedzinie.
Zainicjowany program to kolejne działanie PKN Orlen w zakresie profilaktyki skierowane do mieszkańców Płocka. Podczas Dni Chemika, które odbyły się w czerwcu, spółka, we współpracy z Fundacją "Orlen Dar-Serca" zapewniła płocczanom możliwość badań i porad w specjalnie. W ciągu dwóch dni skorzystało z nich prawie 4 tysiące osób.
Koncern realizuje także inne programy edukacyjne i profilaktyczne na rzecz społeczności lokalnych.
W lipcu Fundacja "Orlen-Dar Serca" rozpoczęła nabór wniosków do drugiej edycji programu "Moje Miejsce na Ziemi". W tym roku na największy program grantowy PKN Orlen przeznaczone zostaną 2 mln złotych. Trafią one do organizacji pozarządowych, a także szkół, przedszkoli, bibliotek i instytucji kultury.
Granty w wysokości 4 tys., 7,5 tys., 10 tys. i 15 tys. zł Fundacja "Orlen-Dar Serca" przyzna na realizację projektów związanych z ekologią, sportem, promocją zdrowego trybu życia, przeciwdziałaniem wykluczeniu, bezpieczeństwem, edukacją, zachowaniem dziedzictwa historycznego oraz kulturą i sztuką.
System informacyjny i zapach wanilii
Przypomnijmy, że w marcu, aby ograniczyć ewentualne uciążliwości zapachowe, związane z czasowym przełączeniem emisji z jednej z instalacji w zakładzie głównym PKN Orlen, do komina rezerwowego dozowany był aerozol o zapachu wanilii. Jak zapewniał wówczas płocki koncern, zastosowany preparat jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, i posiada atest przydatności do celów spożywczych.
Miesiąc wcześniej spółka uruchomiła specjalny, bezpłatny system informacyjny przeznaczony dla mieszkańców Płocka i okolicznych gmin.W jego ramach pocztą elektroniczna lub SMS-ami mieszkańcy otrzymują bieżące wiadomości m.in. o działalności głównego zakładu produkcyjnego PKN Orlen, a także o wydarzeniach organizowanych lub wspieranych przez koncern.
Chętni mogą dokonać rejestracji w systemie poprzez stronę - infodlaplocka.orlen.pl - w każdej chwili można też wyrejestrować się z systemu. Spowoduje to automatycznie usunięcie z niego danych subskrybentów, jak numer telefonu i adresu mailowego.
Znajdujący się w Płocku główny zakład produkcyjny PKN Orlen to największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i zarazem jeden z największych tego typu w Europie.
Współpraca miasta z Orlenem
Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia prezydent Płocka Andrzej Nowakowski odpowiedział na oświadczenie PKN Orlen, w którym napisano, że przekazuje on nieprawdziwe informacje o szkodliwym wpływie zakładu produkcyjnego Orlenu na środowisko naturalne. "Traktujemy tę wypowiedź jako próbę przykrycia faktu zatrucia Wisły ściekami z Warszawy na potrzeby bieżącej kampanii politycznej" - odpowiadał wówczas płocki koncern. Prezydent miasta odpierał te zarzuty nazywając je kuriozalnymi.
W tle wymiany oświadczeń pojawia się awaria w warszawskiej oczyszczalni ścieków. Zakład "Czajka" oczyszcza ścieki z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy i okolicznych gmin, a od 2012 roku także te z centralnej i północnej części Warszawy lewobrzeżnej. Awarii uległy tylko kolektory przesyłające nieczystości z dzielnic na lewym brzegu Wisły.
O szczegółach współpraca między miastem a PKN Orlen prezydent Płocka mówił także w niedawnym wywiadzie dla PortalSamorzadowy.pl.
- Są przestrzenie, w których ta współpraca funkcjonuje dobrze. Ale powiedziałbym, że z tego powodu, iż zaczęła się ona wiele lat temu i mocno się ugruntowała. Jej przykładem jest m.in. Park Przemysłowo-Technologiczny - spółka, której właścicielem jest zarówno miasto, jak i Orlen. Skutecznie współpracujemy w tym przypadku przy zagospodarowaniu terenów Parku przez kolejnych inwestorów z najróżniejszych branż - mówił Nowakowski.
- Brakuje natomiast tej bieżącej, codziennej współpracy. Zobrazuję to następującym przykładem. Gdy Orlen przygotowywał się do budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego - bardzo ważnej inwestycji za 184 mln zł - staraliśmy się dołożyć wszelkich starań, by wydane przez nas zezwolenia były zgodne z prawem. I pozwolenie na budowę wydaliśmy tak szybko, jak było to tylko możliwe - dodawał prezydent Płocka. Cały wywiad przeczytasz TUTAJ.
Podobał się artykuł? Podziel się!
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.