Partnerzy portalu

Osoby, które rozpoczęły szczepienia poza Polską, mogą przyjąć II dawkę w naszym kraju

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 22 października 2021 - 20:57
Osoby, które rozpoczęły szczepienia poza Polską, mogą przyjąć II dawkę w naszym kraju i uzyskać unijne zaświadczenie COVID-19 – wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, opublikowanej w piątek w Dzienniku Ustaw.
  • Celem nowelizacji jest umożliwienie szczepienia osób, które poza Polską przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu w Polsce.
  • Zmiana wpłynie na poszerzenie możliwość uzyskania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, rejestracji w krajowym systemie szczepień przeciwko COVID-19 i uzyskania unijnego cyfrowego zaświadczenia - wskazano w uzasadnieniu do projektu.
  • Uznanie zaszczepienia pierwszą dawką szczepionki - odpowiednikiem i kontynuacji szczepienia w innych krajach z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID oraz włączeniem do bazy osób zaszczepionych są rozstrzygane na poziomie prawa krajowego - zaznaczono.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19. Nowelizacja wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.

Jej celem jest umożliwienie szczepienia osób, które poza Polską przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu w Polsce.

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że "zmiana wpłynie na poszerzenie możliwość uzyskania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, rejestracji w krajowym systemie szczepień przeciwko COVID-19 i uzyskania unijnego cyfrowego zaświadczenia".

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy będzie podawał i publikował wykaz szczepionek na swojej stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej.

"W wykazie zostaną zamieszczone szczepionki uznane w Rzeczypospolitej Polskiej spośród aktualnie uwzględnionych w przeglądzie szczepionek podawanych w państwach trzecich, w przypadku których większość państw Unii Europejskiej nie wprowadza ograniczeń w podróżowaniu. Sporządzany i publikowany wykaz będzie opierać się na informacjach dostarczonych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej na Komitecie ds. Bezpieczeństwa Zdrowia UE" - zaznaczono w uzasadnieniu do projektu.

Ministerstwo Zdrowia, będące projektodawcą, wskazało, że zaproponowana zmiana skorelowana jest z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przyjętą w rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 października 2021 r.

Zwróciło uwagę, że aktualnie "19 krajów na różnym poziomie i w różnym zakresie honoruje szczepienie odpowiednikami szczepionek dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej".

"Uznanie zaszczepienia pierwszą dawką szczepionki - odpowiednikiem i kontynuacji szczepienia w innych krajach z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID oraz włączeniem do bazy osób zaszczepionych są rozstrzygane na poziomie prawa krajowego" - zaznaczyło w ocenie skutków regulacji.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!