Partner portalu

Podwyższenie kapitału zakładowego szpitala nie zawsze opodatkowane

Podwyższenie kapitału zakładowego, wiążące się z wniesieniem wkładu przeznaczonego na cele zdrowotne, jest czynnością dotyczącą ochrony zdrowia. W związku z tym nie podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Spółka prowadząca szpital, której jedynym udziałowcem jest gmina, w ramach prowadzonej działalności oferuje świadczenia zdrowotne niemal wyłącznie na podstawie kontraktu z NFZ. Za niektóre lata spółka wykazywała stratę, mimo podejmowanych działań restrukturyzacyjnych - podaje "Rzeczpospolita".

Zgromadzenie wspólników dwukrotnie podejmowało uchwałę o dalszym istnieniu spółki. Kapitał zakładowy był natomiast podnoszony trzykrotnie. Zgodnie z dwiema pierwszymi uchwałami o podwyższeniu kapitału zakładowego, podwyższenie zostało pokryte wkładami pieniężnymi, z kolei trzecia uchwała przewidywała pokrycie podwyższenia przez aport w postaci nieruchomości.

Według spółki, podwyższenie kapitału zakładowego, nie podlega opodatkowaniu PCC. Odmienne stanowisko miał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, który stwierdził, że za czynności cywilnoprawne w sprawach zdrowia należy rozumieć jedynie czynności bezpośrednio związane ze zdrowiem. Podwyższenie kapitału zakładowego do takich czynności się natomiast nie zalicza. Spółka wniosła na tę interpretację skargę do WSA.

WSA w Gliwicach stwierdził jednak, że pojęcie „w sprawach zdrowia" nie jest zdefiniowane przez ustawę i wymaga ścisłej interpretacji. Sąd uznał, że mimo tego spółka wskazała dokładnie, na co przeznaczyła środki otrzymane w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, np. na utrzymanie działalności oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Wobec tego sąd uznał interpretację przepisów dokonaną przez Izbę Skarbową za nieprawidłową - pisze "Rzeczpospolita".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!