Partner portalu

Pomorskie szpitale dostały spory zastrzyk gotówki. 365 mln zł na inwestycje

Zarząd województwa pomorskiego przeznaczył 365 mln zł - z czego 228 mln zł to środki z UE - na poprawę warunków w szpitalach i poradniach. Dzięki dotacji nowoczesne wyposażenie zyskają, m.in. poradnie i bloki operacyjne, w których będą leczone choroby cywilizacyjne - m.in. nowotwory, cukrzyca i choroby serca.

• Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał do dofinansowania projekty, które zostaną zrealizowane w szpitalach w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Starogardzie Gdańskim, Malborku, Lęborku, Chojnicach, Bytowie, Nowym Dworze Gdańskim i Kościerzynie.

• Inwestycja ma poprawić jakość i dostępność kompleksowego, wysokospecjalistycznego leczenia chorób cywilizacyjnych.

• Dzięki wsparciu zostaną uruchomione nowe poradnie, głównie diagnostyczne i leczenia chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotworów, cukrzycy, chorób układów sercowo-naczyniowego i kostno-stawowego.

Samorząd województwa pomorskiego zakłada, że dzięki rozwojowi infrastruktury poprawią się dostępność i jakość usług, dzięki czemu pacjenci będą leczeni szybciej, co z kolei zmniejszy koszty.

Członek zarządu województwa pomorskiego ds. ochrony zdrowia Paweł Orłowski przewiduje, że w niektórych placówkach prace mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku, a z pewnością wszystkie podmioty lecznicze ogłoszą przetargi. W ciągu dwóch tygodni samorząd ma podpisać z beneficjentami umowy dotyczące dofinansowania z funduszy unijnych - powiedział Orłowski. 

"Większość tych projektów ma pozwolenia na budowę, część z nich będzie realizowana w formule +zaprojektuj i wybuduj+ i do końca 2017 r. w wypadku niektórych inwestycji można spodziewać się symbolicznego wbicia łopaty" - tłumaczył. Ocenił, że główne prace będą realizowane w latach 2018-2019, a część największych inwestycji zostanie zakończona w latach 2020-2022.

Czytaj więcej: Łódzkie: Ponad 140 mln unijnego wsparcia na modernizację szpitali

Orłowski ma nadzieję, że za poprawą infrastruktury medycznej na Pomorzu "pójdzie też odpowiednie finansowanie świadczeń przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia". Zaznaczył, że projekty inwestycyjne otrzymały pozytywną opinię Komitetu Sterującego przy Ministerstwie Zdrowia oraz wg Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ). Członek zarządu województwa liczy też na to, że skoro "także płatnik wypowiedział się pozytywnie w zakresie celowości inwestycji, to w konsekwencji szpitale powinny otrzymać odpowiednie finansowanie świadczeń".

W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku (w ramach spółki Copernicus) mają powstać: jeden z najnowocześniejszych w Europie bloków operacyjnych, oddział urologiczny z salą zabiegową oraz oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Projekt przewiduje także przeszkolenie kadry medycznej m.in. w zakresie funkcjonowania infolinii onkologicznej, pomocy psychologicznej i psychoonkologicznej. Całkowity koszt prac szacowany jest na ponad 81 mln zł.

Ponad 197 mln zł mają kosztować inwestycje w szpitalach w Gdyni i Wejherowie należących do spółki Szpitale Pomorskie. W szpitalu im. św. Wincentego a Paulo w Gdyni powstaną poradnie: ortopedii i traumatologii narządów ruchu, kardiologiczna, diabetologiczna, leczenia chorób naczyń, neurologii, gastroenterologii, endokrynologii i onkologii. Natomiast w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie oddział hematologiczny.

Czytaj więcej: Tarnowskie góry: Złotówka od każdego mieszkańca i będzie nowy oddział

Szpital im. Ceynowy w Wejherowie ma się powiększyć o nowy czterokondygnacyjny budynek z siedmioma salami operacyjnymi i oddziałami: angiologicznym, chirurgii naczyniowej i rehabilitacji kardiologicznej oraz Centrum Endoskopii.

W Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim za ok. 49 mln zł mają powstać: nowoczesny blok operacyjny, ośrodek rehabilitacji oraz Zakład Diagnostyki Obrazowej. Placówka ma kupić m.in.: tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny.

Zmodernizowane zostaną też Powiatowe Centra Zdrowia w Malborku i w Nowym Dworze Gdańskim a w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku zorganizowana ma być kompleksowa opieka kardiologiczna.

W Szpitalu Specjalistycznym im. J. K. Łukowicza w Chojnicach planuje się utworzenie centrum diagnostyki i terapii onkologicznej. Za ok. 8 mln zł mają powstać m.in. poradnie specjalistyczne oraz dzienny oddział chemioterapii. W szpitalu powiatu bytowskiego ma zostać zmodernizowany blok operacyjny.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie ma zostać zmodernizowany oddział intensywnej opieki medycznej, a apteka przyszpitalna ma zyskać pracownię cytostatyków, która będzie przygotowywała preparaty dla chorych na nowotwory.

Pieniądze na planowane inwestycje w pomorskich szpitalach mają pochodzić przede wszystkim z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 zarządzanego przez marszałka województwa oraz z budżetów: samorządu województwa i samorządów lokalnych. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!