Partnerzy portalu

Ponad 60 mln zł na opiekę nad niepełnosprawnymi w świętokrzyskim

Ponad 63,5 mln zł otrzymało woj. świętokrzyskie na 2023 rok z Funduszu Solidarnościowego. Pieniądze przeznaczone zostaną na opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Na realizację "Opieki wytchnieniowej" woj. świętokrzyskie otrzymało z Funduszu Solidarnościowego ponad 11 mln zł. Z tego programu skorzysta w regionie 1146 osób z niepełnosprawnościami.
  • Na program "Asystent osoby niepełnosprawnej" region otrzymał rekordową w skali kraju kwotę blisko 52,8 mln zł. Usługi asystentów świadczyć będzie 1739 osób, które opiekować się będą blisko 2,8 tys. osobami z niepełnosprawnościami.
  • Starostwo powiatowe we Włoszczowie w ramach programu "Asystent osoby niepełnosprawnej" otrzymało 420 tys. zł. Gmina Raków dostała 167 tys. zł. Powiat skarżyski otrzymał 1,5 mln zł. Gmina Krasocin na realizację obu programów otrzymała blisko 770 tys. zł.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podpisał z przedstawicielami samorządów umowy na realizację zadań w ramach dwóch programów "Asystent osoby niepełnosprawnej" i "Opieka wytchnieniowa".

"Asystent osoby niepełnosprawnej to osoba, która część rzeczy związanych z bieżącą działalnością osoby niepełnosprawnej bierze na siebie. Pomaga w załatwianiu codziennych spraw życiowych. Opieka wytchnieniowa to zupełne novum na skalę europejską. To tak naprawdę płatny urlop dla osób, które zajmują się osobą niepełnosprawną. Mogą to być zarówno bliscy tej osoby, jak i pracownicy instytucji" - powiedział wojewoda świętokrzyski.

Starostwo powiatowe we Włoszczowie na program "Asystent osoby niepełnosprawnej" otrzymało 420 tys. zł

Starostwo powiatowe we Włoszczowie w ramach programu "Asystent osoby niepełnosprawnej" otrzymało 420 tys. zł.

"Zamierzamy objąć opieką 20 osób niepełnosprawnych, wśród nich są także dzieci do lat 16. Pieniądze bardzo potrzebne, pozwalają przynajmniej w jakimś stopniu ulżyć tym, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi" - powiedział starosta włoszczowski Dariusz Czechowski.

Raków otrzymał 167 tys. zł, a powiat skarżyski otrzymał 1,5 mln zł

Na realizację tego samego programu gmina Raków dostała 167 tys. zł. "Mamy na naszym terenie sporo mieszkańców, którzy wymagają opieki. Potrzebują osoby, która zajrzy do nich i czują się bezpiecznie, że ktoś, czy to codziennie, czy trzy razy w tygodniu, pomoże im w załatwianiu bieżących spraw" - podkreślił wójt Dariusz Szpak.

Powiat skarżyski, jeden z największych w regionie, otrzymał 1,5 mln zł. "Te środki przeznaczymy dla 50 asystentów, którzy będą się opiekować 70 osobami niepełnosprawnymi. Dlatego że jeden asystent może się opiekować jedną, dwoma lub trzema osobami niepełnosprawnymi. Niepełnosprawni będą mogli sobie wybrać osobę, która będzie się nimi opiekowała" - zaznaczyła wicestarosta skarżyski Anna Leżańska.

Gmina Krasocin na realizację obu programów otrzymała blisko 770 tys. zł

Gmina Krasocin na realizację obu programów otrzymała blisko 770 tys. zł. "To bardzo dobry program, z tych środków korzystamy po raz kolejny. To ogromne wsparcie dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi, również dla bliskich takiej osoby, którzy mogą skorzystać z płatnego urlopu" - powiedział wójt Ireneusz Gliściński.

Na realizację "Opieki wytchnieniowej" woj. świętokrzyskie otrzymało z Funduszu Solidarnościowego ponad 11 mln zł. Z tego programu skorzysta w regionie 1146 osób z niepełnosprawnościami. Na program "Asystent osoby niepełnosprawnej" region otrzymał rekordową w skali kraju kwotę blisko 52,8 mln zł. Usługi asystentów świadczyć będzie 1739 osób, które opiekować się będą blisko 2,8 tys. osobami z niepełnosprawnościami.

"Fundusz Solidarnościowy przejął część zadań, na które gminy wcześniej wykładały pieniądze z własnych środków. W związku z tym, samorządy będą mogły przeznaczyć więcej funduszy na inne potrzebne zadania" - podkreślił wojewoda świętokrzyski.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!