Partnerzy portalu

Ponad 700 dzieci już zaszczepionych przeciwko HPV. W kolejce czeka 7 tys. osób

Od 1 czerwca, gdy rozpoczęły się bezpłatne szczepienia przeciw HPV, zaszczepiono ponad 700 dzieci. Ponad 7 tys. kolejnych zapisało się na szczepienia. Spodziewamy się przyspieszenia akcji szczepień po długim czerwcowym weekendzie - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

O szczepienia przeciw HPV szef MZ był pytany na antenie TVP Info.

W 2023 r. szczepienia obejmują dziewczynki i chłopców urodzonych w 2010 i 2011 r. Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii. Szczepienia są bezpłatne.

"W tej chwili mamy co najmniej 700 osób już zaszczepionych. Punkty wystawiły terminy na szczepienia, jest ich blisko 70 tys. Są więc ogromne możliwości, praktycznie w całym kraju, zapisania się. Jeżeli chodzi o osoby zapisujące się na szczepienie, to wiemy, że jest ich ponad 7 tys. Spodziewamy się, że przyspieszenie akcji szczepień nastąpi po długim weekendzie czerwcowym" - powiedział w TVP Info minister.

Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.

Wirus HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.

Na poświęconej szczepieniom stronie szczepienia.pzh.gov.pl eksperci podnoszą, że wyróżnia się ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych, tzw. kłykciny i brodawczaki, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz za inne choroby nowotworowe. Zakażenia HPV mogą prowadzić m.in. do raka odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej, okolic głowy i szyi.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!