Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Ranking szczepień w gminach. Gdzie najwięcej, a gdzie najmniej zaszczepionych?

Szczepienia w niektórych gminach idą jak po grudzie, w innych poziom zaszczepienia jest ponad przeciętną dla całego kraju, niektóre zaś niemal osiągnęły tzw. odporność populacyjną. Dziś najsłabiej zaszczepione gminy mają najwyższe wskaźniki, jeśli chodzi o liczbę nowych przypadków koronawirusa na 10 tys. mieszkańców. W gminach przodujących sytuacja ma się znacznie lepiej, a na najlepsze czekają milionowe nagrody przyznawane w konkursach w ramach Narodowego Programu Szczepień.
  • Najlepsze gminy pod względem szczepień to: Podkowa Leśna w woj. mazowieckim z 69,4 proc. mieszkańców zaszczepionych pełną dawką, Wronki w woj. wielkopolskim - 68,8 proc., Ustronie Morskie w woj. zachodniopomorskim - 68 proc.
  • Najgorzej jest w małopolskich gminach: Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim, w której pełną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 przyjęło tylko 21,4 proc. mieszkańców oraz Biały Dunajec w powiecie tatrzańskim, w której szczepieniu poddało się 22,7 proc. osób.
  • Aby Narodowy Program Szczepień nabrał tempa, ruszyły - obok loterii, do której można zgłosić się indywidualnie i wygrać nagrodę natychmiastową, tygodniową, miesięczną i finałową - konkursy dla gmin, z licznymi nagrodami finansowymi.

Sytuacja pod względem szczepień różni się w zależności od regionu. Ministerstwo Zdrowia podaje, że ponad 50 proc. zaszczepionych mieszkańców mają województwa centralnej i północno-zachodniej Polski.

Najwięcej i najmniej zaszczepionych

Najwięcej zaszczepionych mieszkańców ma Mazowsze - 55,90 proc. Kolejne są województwa wielkopolskie - 54,49 proc. i pomorskie – 53,29 proc. Ponad połowa mieszkańców zaszczepiła się województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, śląskim, zachodniopomorskim i lubuskim.

Na drugim biegunie z najmniejszym odsetkiem zaszczepionych osób znajdują się województwa lubelskie - 43,71 proc., podlaskie – 41,39 proc. i podkarpackie – 37,66 proc. Jednocześnie w tych regionach Polski w ostatnich dniach obserwujemy największy wzrost zakażeń koronawirusem.

- Porównując obecny tydzień do tygodnia poprzedniego, na Podlasiu mamy wzrost rzędu 110 proc. zakażeń, a na Lubelszczyźnie rzędu 80 proc. zakażeń – poinformował w trakcie konferencji 7 października rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jak podał, w efekcie na Lubelszczyźnie zajętych jest już 57 proc. szpitalnych łóżek, najwięcej w kraju (średnia dla Polski to 29,5 proc.). Na drugim miejscu pod tym względem jest woj. podlaskie – 47 proc. zajętych łóżek. Trzecią pozycję zajmuje woj. podkarpackie z 40 proc. zajętych łóżek.

- Sytuacja w tych trzech województwach nie stabilizuje się, a wręcz się zaognia. Na pewno podstawowym powodem, dla którego czwarta fala nabiera w nich takiego rozpędu, jest brak szczepień – ocenił rzecznik rządu.

Najgorsze gminy pod względem liczby szczepień

Spojrzenie na problem poziomu zaszczepienia społeczeństwa przez pryzmat województwa nie ukazuje pełnej rzeczywistości. Z danych na poziomie gmin wynika, że w województwach podkarpackim i małopolskim są miejsca, gdzie nie zaszczepiła się nawet jedna czwarta uprawnionych do tego osób.

Najgorzej jest w małopolskich gminach: Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim, w której pełną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 przyjęło tylko 21,4 proc. mieszkańców oraz Biały Dunajec w powiecie tatrzańskim, w której szczepieniu poddało się 22,7 proc. osób. Niewiele lepiej jest w Szaflarach na Podkarpaciu - 23 proc. mieszkańców zaszczepionych pełną dawką. Listę rejonów z najniższym poziomem zaszczepienia dopełniają podkarpackie gminy Dzikowiec i Bojanów (po 23,3 proc.) i Cmolas (23,2 proc.).

Generalnie w całym powicie nowotarskim jest tylko 33 proc. zaszczepionych, a w tatrzańskim 34 proc. i – jak donoszą lokalne media - niechęć górali do szczepień niepokoi przedsiębiorców, ponieważ liczba przyjętych szczepionek może być brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o ewentualnych obostrzeniach, czy lockdownie.

Najlepsze gminy pod względem liczby szczepień

Najlepsze gminy pod względem szczepień to: Podkowa Leśna w woj. mazowieckim z 69,4 proc. mieszkańców zaszczepionych pełną dawką, Wronki w woj. wielkopolskim - 68,8 proc., Ustronie Morskie w woj. zachodniopomorskim - 68 proc.

Gminy z największa liczba zaszczepionych w kraju 2021 (Źródło: gov.pl)
Gminy z największa liczba zaszczepionych w kraju 2021 (Źródło: gov.pl)

2 mln zł dla najlepszej gminy

Aby Narodowy Program Szczepień nabrał tempa, ruszyły - obok loterii, do której można zgłosić się indywidualnie i wygrać nagrodę natychmiastową, tygodniową, miesięczną i finałową - konkursy dla gmin, z licznymi nagrodami finansowymi. W ramach kampanii profrekwencyjnej rząd chce zaangażować gminy w całej Polsce. W puli nagród są dla zwycięzców miliony.

W konkursie „Gmina na Medal #SzczepimySię” zwyciężyć może aż 500 gmin, które osiągną zaszczepienie na poziomie minimum 67 proc. mieszkańców. Nagroda to 100 tys. zł. Pieniądze z pewnością przydadzą się na wszelkie działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19.

Konkurs kończy się w momencie uzyskania przez 500 gmin poziomu 67 proc. zaszczepionych mieszkańców lub 31 grudnia 2021 roku. Osoba zaszczepiona to mieszkaniec, który przeszedł pełny cykl szczepień preparatem zarejestrowanym w Unii Europejskiej.

W Konkursie „Najbardziej odporna gmina” jest z kolei kilka kategorii i nawet 2 mln zł do wygrania. Konkurs składa się z dwóch elementów. Pierwszy został podzielony na trzy kategorie ze względu na liczbę mieszkańców w gminach.

Kategoria Małe Gminy skierowana jest do gmin do 30 tys. mieszkańców. Wygraną w wysokości 1 mln zł otrzyma gmina z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców w każdym z byłych 49 województw.

Kategoria Średnie Gminy skierowana została do gmin z 30-100 tys. mieszkańców. Do wygrania jest po 1 mln zł dla trzech gmin w Polsce z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców.

Kategorię Duże Gminy skierowano natomiast do gmin powyżej 100 tys. mieszkańców. 1 mln zł wygra gmina z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców w Polsce.

Laureatami poszczególnych kategorii mogą być tylko te gminy, w których poziom zaszczepienia mieszkańców osiągnie minimum 50 proc.

Drugi element konkursu to jedna kategoria ogólnokrajowa –  Najbardziej Odporna Gmina w Polsce. Ta, która będzie miała najwyższy odsetek zaszczepionych mieszkańców w kraju, wygra 2 mln zł.

Konkurs trwa do 31 października 2021 roku. Do wyniku danej gminy będą wliczani mieszkańcy, którzy otrzymają pełny cykl szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej do końca października 2021 roku.

Metoda liczenia odsetka zaszczepionych mieszkańców jest prosta. Liczbę zaszczepionych osób w gminie wystarczy podzielić przez wszystkich jej mieszkańców. Następnie wynik ten pomnożyć przez współczynnik 100 proc. W ten sposób otrzymamy odsetek zaszczepionych. Dane na ten temat są łatwo dostępne, każdy może więc sprawdzić, jaka jest pod tym względem sytuacja w miejscu, w którym mieszka.

KOMENTARZE1

  • Chełmianin N 2021-10-09 08:35:24
    Panie Andrusiewicz/ rzecznik/ gdzie jest Lubelszczyzna!! To Ziemia Lubelska, a nie całe województwo lubelskie...Dr Katarzyna Kłosińska!! Nigdy i przenigdy taka kraina jak Lubelszczyzna w historii Polski nie istniała!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!