Partnerzy portalu

Rusza pilotażowy program badania stóp u dzieci

Nawet 1500 młodych ludzi może skorzystać z pilotażowego programu badania stóp, który ruszył w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach. Specjalistycznej diagnostyce mogą poddać się osoby w wieku od 5 do 16 lat.

GCR jest jedną z kilkunastu placówek w kraju, które zostały włączone do pilotażu. "Badanie odbywa się na podstawie umowy z NFZ i jest całkowicie bezpłatne. Nie jest też wymagane żadne skierowanie. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę" - poinformował dyrektor GCR Norbert Komar.

W badaniach wykorzystywany jest podoskop, czyli urządzenie diagnostyczne wyposażone w lustro oraz światła LED. Umożliwia on właściwą ocenę kształtu stopy, obecność zgrubień na skórze czy też odcisków. "Badanie jest bezbolesne. Obraz stóp jest zapisywany, przetwarzany i przesyłany do komputera. Z uzyskanych informacji możemy się dowiedzieć, o obecności wad stóp, a także o wszelkich nieprawidłowościach w obciążeniu czy też kształtowaniu się stopy" - wyjaśniła fizjoterapeuta Poradni Rehabilitacyjnej w GCR "Repty" Anna Walas.

Jak zaznaczają przedstawiciele ośrodka, badanie podoskopowe pozwala na dokładne dobranie wkładek i obuwia, co zapobiega konsekwencjom nieprawidłowych obciążeń stopy u młodych ludzi. Pilotażowy program ma charakter informacyjny. W przypadku wykrycia nieprawidłowości należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, by tam otrzymać skierowanie na rehabilitację, np. w GCR "Repty". Zainteresowani mogą umówić termin telefonicznie pod numerem 32 390 17 00 w godzinach od 8 do 14, od poniedziałku do piątku.

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" im. gen. Jerzego Ziętka to jeden z najbardziej renomowanych w kraju specjalistycznych szpitali rehabilitacyjnych. Organem założycielskim placówki jest samorząd województwa śląskiego. Prowadzona jest w niej rehabilitacja w schorzeniach kardiologicznych, neurologicznych i urazowo-ortopedycznych.

Ośrodek ma blisko 600 łóżek i każdego roku leczy około 8 tys. osób w trybie stacjonarnym. Przyszpitalna poradnia rehabilitacyjna udziela rocznie prawie 10 tys. porad. W 42 specjalistycznych salach gimnastycznych, gabinetach fizjoterapii i hydroterapii przeprowadza się miesięcznie ponad 90 tys. procedur fizjoterapeutycznych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!