Partnerzy portalu

Rządowe wsparcie inwestycji w śląskiej służbie zdrowia

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podpisał 4 października w Katowicach umowę na dofinansowanie budowy bloku operacyjnego w Górnośląskim Centrum Medycznym. Przekazał też kolejne czeki na zakup nowych karetek w ramach programu wymiany ambulansów.

Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach to jeden z największych szpitali w woj. śląskim. Podpisana w piątek umowa opiewa na 45 mln zł. Dofinansowanie pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

- Te środki będzie można przeznaczyć na działalność, na nowe inwestycje, nowe zakresy, ponieważ to szpital, który się bardzo mocno rozwija. Jest to jeden z liderów m.in. w opiece koordynowanej KOS-zawał, w świadczeniu mechanicznej trombektomii jest to lider w kraju - powiedział wiceminister Miłkowski.

Wybudowany w ubiegłym roku blok operacyjny w GCM jest największą inwestycją od chwili powstania placówki. Znajduje się tam 6 sal operacyjnych i supernowoczesna sala hybrydowa. Koszt inwestycji to 53 mln zł.

- To była kluczowa dla naszego szpitala inwestycja w ostatnim czasie, dlatego że pozwalała tym bardzo ważnym dla całej aglomeracji i województwa śląskiego oddziałom funkcjonować dalej. Dotychczasowe sale operacyjne były przestarzałe, nie spełniały wymagań sanitarnych. Nowe sale operacyjne, w których operujemy już od prawie roku, są nowoczesne, stwarzają nowe możliwości, a przede wszystkim są bezpieczne. To bardzo ważne i bardzo się cieszymy, że tę inwestycję mogliśmy zrealizować - powiedziała w piątek dziennikarzom dyrektor szpitala Klaudia Rogowska.

Podczas piątkowej wizyty w woj. śląskim wiceminister Maciej Miłkowski przekazał też kolejne czeki na zakup nowych karetek w ramach programu wymiany ambulansów. Stanowi on kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, której pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. W ramach programu wymiany ambulansów w tym roku ma być wymienionych w sumie 200 karetek w całym kraju.

Wiceminister odwiedził w związku z tym w piątek stacje pogotowia w Sosnowcu, Bytomiu, Gliwicach, Żorach i Krzyżanowicach, trzy czeki przekazał też podczas uroczystości w Katowicach. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreślił, że te działania to "kontynuacja tych wszystkich projektów w ochronie zdrowia w woj. śląskim, które były zapowiadane przez rząd i traktowane jako priorytetowe". - W woj. śląskim w ciągu ostatnich 4 lat miał miejsce znaczący wzrost nakładów na służbę zdrowia - z 8,3 mld zł do 10,8 zł - to jest ponad 2,6 mld zł więcej środków w naszym województwie, ponad 30 proc. wzrostu - powiedział wojewoda Wieczorek.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!