Partner portalu

Samorządom ciąży odpowiedzialność za szpitale

  • AW
  • 19 listopada 2012 - 17:44
Niedoszacowanie lub zaniżanie kontraktów z NFZ, brak refundacji nadwykonań to główne powody zadłużania się szpitali. A w samorządach, które zmuszone są do przekształcania placówek w spółki, spłata zadłużenia przekracza możliwości budżetowe.
Przyczyna dramatycznego stanu szpitali i pacjentów leży w daleko posuniętym rozregulowaniu systemu i gigantycznym marnotrawstwie środków publicznych  - twierdzą przedstawiciele Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

W przyjętym stanowisku (publikujemy je poniżej w dziale Multimedia) wskazują na problemy jakie pogrążają służbę zdrowia.

Środki z NFZ to podstawowe źródło przychodów szpitali, jednak zwykle podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia nie zaspokajają nawet minimalnych potrzeb placówek. Kolejnym bardzo istotnym problemem jest brak refundacji niewykonań.

- Żadne przedsiębiorstwo nie jest w stanie funkcjonować przy coraz mniejszych dochodach i rosnących kosztach, a szpital nie może odmówić udzielania świadczenia zdrowotnego w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia – podkreślają śląscy samorządowcy.

Zwracają uwagę tez na to, że ustawodawca wprowadzając w życie przepisy ustawy o działalności leczniczej znacząco zwiększył odpowiedzialność finansową samorządów za podległe im jednostki ochrony zdrowia.

Zachęty w postaci umorzenia długów szpitala przy przekształceniu placówki w spółkę nie są, zdaniem ŚWGiP, wystarczające, bo istnieje niepewność co do możliwości odzyskania części zobowiązań publiczno-prywatnych.

Zdaniem związku potrzeba starannej analizy i głębokich zmian sytemu, a nieodzowne jest wprowadzenie zapowiadanego przez kolejnych ministrów zdrowia koszyka świadczeń gwarantowanych.
DO POBRANIA
stanowisko Śląskiego Związku Gmin i Powiatów
stanowisko Śląskiego Związku Gmin i Powiatów
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!