Partnerzy portalu

Sanepid skontroluje piaskownice w warmińsko-mazurskim

  • PAP
  • 30 kwietnia 2012 - 16:24
Co najmniej kilkadziesiąt losowo wybranych piaskownic skontrolują po długim weekendzie inspektorzy sanitarni w woj. warmińsko-mazurskim - poinformowała w poniedziałek Maria Mindrow z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Kontrole mają wykazać, czy w piaskownicach są pasożyty odzwierzęce zagrażające zdrowiu dzieci.

W pierwszych dniach maja inspektorzy ze wszystkich powiatowych stacji sanepidu w regionie wytypują co najmniej kilkadziesiąt obiektów, z których pobiorą próbki piasku do badań laboratoryjnych. Sprawdzana będzie obecność jaj pasożytów jelitowych - włosogłówki, glisty psiej i kociej.

Jak podkreślają pracownicy sanepidu inwazyjne larwy, pochodzące z odchodów psów i kotów, mogą być zagrożeniem zwłaszcza dla małych dzieci, które nie mają jeszcze utrwalonego nawyku mycia rąk.

Zgodnie z zaleceniem Głównego Inspektora Sanitarnego zawartość piaskownic powinna być wymieniona na początku sezonu i 2-3 razy w ciągu roku. Aby utrzymać czystość na placach zabaw należy je ogrodzić i zaopatrzyć w tablice zakazujące wprowadzania zwierząt.

Według Marii Mindrow z olsztyńskiego sanepidu większość zarządców osiedli wywiązuje się z obowiązku wymiany piasku. "Warunkiem, żeby w pełni chronić piaskownice musi być świadomość samych właścicieli kotów i psów, żeby nie wypuszczali ich samopas" - powiedziała.

W ramach akcji "Piaskownice są dla dzieci" służby sanitarne sprawdzają laboratoryjnie czystość piasku od dwunastu lat. Tylko raz - w 2011 r. - w żadnej z pobranych próbek nie stwierdzono obecności pasożytów. Rok wcześniej larwy wykryto w 12 ze 120 badanych piaskownic.

Największą tego typu akcję przeprowadzono w 2009 r., gdy na polecenie Głównego Inspektora Sanitarnego skontrolowano ponad 1,5 tys. piaskownic i placów zabaw na Warmii i Mazurach (zabierz głos/oceń marszałka).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!