Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Sfinansują rehabilitację niepełnosprawnych

  • PAP
  • 16 stycznia 2012 - 14:00
380 tys. zł zarezerwowały w budżecie na 2012 r. władze powiatu kieleckiego, na opłacenie zabiegów rehabilitacyjnych i badań dla niepełnosprawnych mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego i gmin powiatu.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach projektu "Powiat kielecki przyjazny dla mieszkańców w ograniczaniu skutków niepełnosprawności", którego pierwszą edycję przeprowadzono w 2006 r.

W projekcie przewiduje się przeprowadzenie bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych, dowóz chorych do miejsc wykonywania zabiegów, wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego do domów pacjentów, porady oraz terapię psychologiczną i logopedyczną, a także przeprowadzenie badań gęstości kości.

Ośrodki pomocy społecznej na podstawie orzeczeń o niepełnosprawności wytypują chorych, którzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych usług medycznych. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza.

Jak mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, władze powiatu zarezerwowały w budżecie na 2012 r. 380 tys. zł na realizację programu.

Wkład samorządu powiatowego być może będzie mniejszy - w zależności od tego, w jakim zakresie projekt z własnych środków dofinansują poszczególne gminy. Szacuje się, że przekażą one w sumie ok. 100 tys. zł. Z kolei władze Kielc - program jest realizowany także w mieście - zadeklarowały wsparcie kwotą 80 tys. zł.

Początkowo przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W 2009 r. Instytucja wycofała się ze współpracy z lokalnymi władzami, a te zdecydowały o kontynuacji programu - ze względu na duże zapotrzebowanie na zabiegi rehabilitacyjne i trudności z dostępem do poradni.

Projekt realizują Powiatowe Centrum Usług Medycznych w Kielcach i poradnie psychologiczno-pedagogiczne w Bodzentynie, Piekoszowie i w Chmielniku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!